Artykuł sponsorowany Farmaceuta z Primum Salus wyjaśnia: kiedy aptekarz może odmówić wydania leku?

Farmaceuta z Primum Salus wyjaśnia: kiedy aptekarz może odmówić wydania leku?

Prawo farmaceutyczne precyzyjnie definiuje sytuacje, w których aptekarz może odmówić realizacji recepty. Odmowa wydania leku wydaje się czymś nieprawdopodobnym, niemniej w wielu przypadkach może ocalić życie i zdrowie pacjenta. Sprawdź, które okoliczności uzasadniają powołanie się na klauzulę sumienia. Farmaceuta z Primum Salus rozwieje wątpliwości dotyczące tej szczególnej regulacji prawnej.

Odmowa realizacji recepty – prawa farmaceuty

Błędne wystawienie recepty to jeden z najczęstszych powodów odmowy wydania leku. Kilka lat temu, kiedy lekarze wypisywali ręczne recepty, problem był zdecydowanie powszechniejszy. Obecnie, gdy cała procedura odbywa się w systemie teleinformatycznym, odmowy są znacznie rzadsze, ale wciąż występują, np. wskutek wskazania niewłaściwej refundacji leku bądź podejrzenia sfałszowania recepty. Środki psychotropowe oraz leki o działaniu narkotycznym należą do kategorii leków „wysokiego ryzyka”, dlatego farmaceuci z Primum Salus wykazują wyjątkową czujność i są szczególnie rozważni przy realizacji tego typu recept.

Primum Salus: klauzula zdrowia

Obowiązki pracowników apteki nie ograniczają się do wydawania leków. Realizacja recept nie jest zadaniem rutynowym – w przypadku wydania środka, który zagraża życiu lub zdrowia pacjenta, farmaceuta może zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej. Aptekarze z Primum Salus wiedzą, jak ważne jest informowanie pacjenta o potencjalnym niebezpieczeństwie związanym z przyjmowaniem danego leku. Co istotne, odmowa może dotyczyć zarówno leku na receptę, jak i leku podstawowego, jeżeli istnieje ryzyko, że zostanie wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem.
Kwestią powiązaną z klauzulą zdrowia jest wiek osoby, która chce zakupić leki. Farmaceuci z Primum Salus są w stanie ocenić, czy klient kupujący leki ma dobre intencje, czy też szuka substancji o działaniu psychoaktywnym. Znajomość składów, doświadczenie są w tym przypadku czynnikami kluczowymi, a także rozeznanie w środkach zażywanych przez osoby uzależnione ma w tym przypadku kluczowe znaczenie.

Leki recepturowe – nie w każdej aptece

Niektóre mniejsze punkty apteczne nie posiadają w ofercie leków recepturowych, czyli sporządzanych przez farmaceutę. Jedynie wybrane punkty, zatrudniające certyfikowanych farmaceutów mogą podjąć się realizacji recepty.
W uzasadnionych przypadkach farmaceuta może odmówić wydania leków, np. wskutek zbyt późnego odbioru z apteki lub braku dostępności jakiegoś składnika.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas