Materiał Partnera Czym się zajmuje lekarz angiolog?

Czym się zajmuje lekarz angiolog?

Angiolog jest lekarzem, który zajmuje się chorobami żył, tętnic oraz naczyń limfatycznych. Najczęstszym powodem, dla którego zgłaszają się do niego pacjenci, jest niewydolność żylna, znana pod nazwą żylaków kończyn dolnych. To dolegliwość, która dotyczy już około 40 proc. społeczeństwa w Polsce i ta liczba cały czas się zwiększa.

Angiologia i schorzenia angiologiczne

Angiologia jest dziedziną medycyny, skupiającą się – tak jak zaznaczono na wstępie – chorobami naczyń krwionośnych oraz naczyń limfatycznych. Angiolog może wymagać konsultacji innych specjalistów, pośród który wymienić należy przede wszystkim kardiologa, neurologa oraz immunologa. Do typowych schorzeń angiologicznych zaliczają się nie tylko żylaki, ale również obrzęki limfatyczne, stopa cukrzycowa, zatorowość płucna, zespół Raynauda, jak też zespoły uciskowe czy zakrzepica żył głębokich – wymienia nasz ekspert z Euro-Kliniki na Śląsku.

Konsultacja u angiologia

Angiolog, specjalista od żył, przyjmuje pacjentów z podejrzeniem chorób naczyń krwionośnych. W celu postawienia diagnozy, lekarz przeprowadza dokładny wywiad, a następnie badanie fizykalne oraz badanie USG. Dopiero wtedy może zaproponować odpowiednie leczenie. Może to być zamykanie naczynek w przypadku pajączków, zabiegi laserowe bądź chirurgiczne w celu zlikwidowania żylaków czy specjalne masaże i drenaż limfatyczny u osób cierpiących na obrzęki.

Jak zapobiegać chorobom naczyń krwionośnych?

Chorobom naczyń krwionośnych można zapobiegać. Należy przede wszystkim regularnie ćwiczyć, wybierając sport, który będziemy z chęcią uprawiać. Drugim zaleceniem jest unikanie wielogodzinnej postawy siedzącej albo stojącej, jak również zakładania nogi na nogę. W przypadku pań niewskazane jest noszenie butów na wysokim obcasie. Ponadto niezdrowe są gorące kąpiele i długie przebywanie na słońcu. Osoby z nadwagą powinny postarać się zrzucić kilka kilogramów. Wszyscy zaś muszą dbać o dietę bogatą w warzywa i owoce. Te zalecenia uchronią nas również przed wieloma innymi schorzeniami, wystarczy się skrupulatnie ich trzymać.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas