Artykuł sponsorowany Czym są badania mikrobiologiczne?

Czym są badania mikrobiologiczne?

Badania laboratoryjne krwi czy moczu to jedne z najpopularniejszych metod, z którymi większość pacjentów ma styczność chociaż raz w życiu. Oprócz nich wyróżniamy także badania mikrobiologiczne zwane także po prostu posiewem. Służą one do wykrywania drobnoustrojów w organizmie, których wspomniane wcześniej badania nie są w stanie rozpoznać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym dokładnie polega badanie mikrobiologiczne i jak przebiega.

Badania mikrobiologiczne – czym są?

Bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty – to wszystko to zagrożenia dla naszego organizmu. Niewykryte i w porę nieleczone mogą spowodować poważne choroby i zakażenia. Badania mikrobiologiczne służą właśnie temu, aby je zlokalizować, podjąć odpowiednie sposoby leczenia i wreszcie pozbyć się drobnoustrojów z organizmu. Posiew dzieli się na trzy metody. Pierwszą z nich jest metoda hodowlana, która umożliwia izolację drobnoustroju z badanego materiału. Druga, serologiczna, wykrywa antygeny oraz przeciwciała, które odpowiadają za zakażenie organizmu. Trzecia i ostatnia to metoda genetyczna. Jej zadaniem jest wykrycie w wymazie materiału genetycznego drobnoustrojów. 

Jak przebiega badanie mikrobiologiczne?

Do przeprowadzenia badania mikrobiologicznego potrzebny jest wymaz od pacjenta. Ten może być pobrany z kału, gardła, nosa, pochwy, rany, skóry, czy płynów ustrojowych np. krwi lub płynu mózgowo-rdzeniowego. Taki wymaz trafia następnie do laboratorium, gdzie umieszcza się go na specjalnym podłożu, na którym znajdują się substancje niezbędne do rozmnożenia się bakterii. Tak przygotowany posiew zostawia się na kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin w inkubacji, w zależności od rodzaju drobnoustroju. Następnie laborant wykonuje testy manualne, automatyczne lub półautomatyczne w celu jego identyfikacji.  

Badanie mikrobiologiczne z antybiogramem

Badanie mikrobiologiczne z antybiogramem to badanie poszerzone, w którym nie tylko określa się, z jakim drobnoustrojem mamy do czynienia. Tego typu posiew ma na celu zbadanie jego wrażliwości na leki, a dokładniej mówiąc antybiotyki. Takie badanie mikrobiologiczne można wykonać np. w Laboratorium diagnostycznym Dia-Bakter. Najczęściej wymazu pobiera się w tym przypadku z kału lub moczu, ale mogą to być również inne miejsca. Dzięki niemu unikamy leczenia antybiotykami, które nie przynosiłyby efektów, ponieważ drobnoustroje są na nie odporne. Można więc śmiało powiedzieć, że badania mikrobiologiczne z antybiogramem, skracają okres chorowania i leczenia. Niestety nadal wielu lekarzy lekceważy tego typu możliwości i przypisuje antybiotyki „w ciemno”.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas