Artykuł sponsorowany Czym jest terapia behawioralna dzieci autystycznych?

Czym jest terapia behawioralna dzieci autystycznych?

Autyzm to jedno z najczęściej diagnozowanych całościowych zaburzeń rozwojowych u dzieci. Objawia się ono między innymi zaburzeniami w zakresie relacji społecznych, mowy i komunikacji oraz zachowania. Istnieje kilka dróg leczenia pacjentów z autyzmem, a jedną z nich jest terapia behawioralna. Co warto wiedzieć o terapii behawioralnej dzieci autystycznych? Wyjaśniamy.

Założenia terapii behawioralnej dzieci z autyzmem

Terapia behawioralna to podejście holistyczne skupiające się na zachowaniu dziecka w różnych sytuacjach i w odmiennym otoczeniu społecznym. Behawioryzm zakłada natomiast, że człowiek uczy się poprzez konsekwencje swoich działań, a także naśladowanie innych osób nazywane modelowaniem. Skutki po swoim zachowaniu, takie jak nagroda lub kara następnie wpływają na to, jak często owe wzorce będą powtarzane.

W związku z tym terapia behawioralna w Częstochowie prowadzona przez specjalistów z Niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej Agathum polega na formułowaniu krótkoterminowych celów oraz na stosowaniu wzmocnień, które mają na celu uzyskanie pożądanych zachowań. Oprócz tego praca z maluchem realizowana jest systematycznie.

Jak wygląda terapia behawioralna dzieci autystycznych?

Terapia przede wszystkim opiera się na rozwijaniu zachowań deficytowych, czyli tych uznawanych za prawidłowe w rozwoju dziecka, które naturalnie nie występują u pacjentów z autyzmem. Rozwijanie ich z kolei polega na zwiększaniu ich częstotliwości, m.in. poprzez stosowanie wzmocnień pozytywnych, takich jak nagradzanie malucha za wykonanie właściwej czynności.

Duże znaczenie ma również redukcja zachowań niepożądanych, czyli niebezpiecznych lub nieakceptowanych społecznie. W pierwszej kolejności terapeuci przeprowadzają funkcjonalną oceną zachowania polegającą na przeanalizowaniu tego, w jakich warunkach występuje dany wzorzec. Następnie za pomocą wzmocnień negatywnych, zachowania te są wygaszane.

W trakcie terapii behawioralnej w Niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej Agathum w Częstochowie wykorzystywana jest także metoda małych kroków, a więc stopniowego uczenia się. Poza tym nauka rozpoczyna się od podstawowych czynności i dopiero po nich wypracowaniu, terapeuta przechodzi do trudniejszych i bardziej skomplikowanych.

Ogromną rolę odgrywa również generalizowanie, czyli przenoszenie wyuczonych zachowań podczas terapii na sytuacje w rzeczywistości. W takim przypadku konieczne jest zapoznanie rodziców oraz opiekunów dzieci z tym, jak mogą oni takie zachowania praktykować wraz z pociechą w domu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas