Materiał Partnera Jak dbać o prawidłowy rozwój dziecka?

Jak dbać o prawidłowy rozwój dziecka?

Dbanie o prawidłowy rozwój dziecka to obowiązek każdego rodzica, celem jest bowiem wyposażenie pociechy w umiejętności, dzięki którym będzie ona w stanie prawidłowo budować relacje, radzić sobie w stresujących sytuacjach, a także właściwie wyrażać emocje. Aby było to możliwe, konieczne jest aktywne zaangażowanie opiekunów w szereg różnych aktywności, o których znaczeniu mówią specjaliści w zakresie psychologii dziecięcej.

Jak od małego wspierać rozwój dziecka?

Na życie dziecka duży wpływ ma wszechstronny rozwój zmysłów, które odpowiadają za budowanie wiedzy o świecie i sobie samym. Aby były one prawidłowo ukształtowane i właściwie interpretowały informacje z otoczenia, rodzice powinni stosować się do kilku kluczowych zasad w tym:

  • troszczyć się o kontakt dotykowy, czyli przytulać, głaskać i masować dziecko,

  • dbać o bliskość w tym nosić je na rękach, kołysać i bujać,

  • muzykować na naturalnych instrumentach takich jak butelki i talerze,

  • pozwolić dziecku się pobrudzić, co pomoże nie tylko w rozwoju i poznawaniu świata, ale także we wzmocnieniu odporności.

Jak wskazują psychologowie dziecięcy tacy jak Agnieszka Glimańska prowadząca Gabinet Terapeutyczno-Pedagogiczny Integros w Bytomiu, do poznawania świata wcale nie trzeba kupować drogich zabawek. Często wystarczą bezpieczne przedmioty codziennego użytku, które już mamy w domu, takie jak drewniane klocki czy nietłukące się naczynia i przybory kuchenne.

Podstawa? Zdrowy rozsądek

Wielu rodziców marzy o tym, aby ich dziecko miało wszechstronne umiejętności oraz zainteresowania, było entuzjastyczne, zdolne i jak najbardziej ciekawe świata. Chcąc osiągnąć ten jakże trudny cel, opiekunowie posyłają starsze dzieci na szereg różnorodnych zajęć, od plastyki, przez rytmikę, aż po języki obce. Nie ulega wątpliwości, że będą one stymulować rozwój, musimy jednak pamiętać, aby w doborze zajęć pozalekcyjnych zachować zdrowy umiar, zapewniając pociechom także czas wolny. Weźmy pod uwagę, że nadmierna stymulacja bodźcami i brak możliwości własnego kreowania czasu może doprowadzić do zniechęcenia, zmęczenia, a często także stresu spowodowanego nazbyt dużą ilością obowiązków. Dlatego warto dopytać, które zajęcia sprawiają dziecku największą radość i na których ma ono największe możliwości kształtowania interakcji społecznych.

Prawidłowy rozwój dziecka opiera się na mądrym doborze aktywności już od wczesnych miesięcy, dzięki którym będzie ono aktywnie chłonąć informacje z otoczenia jednocześnie dowiadując się jak najwięcej o sobie i otaczającym świecie.

Opracowanie:

Podziel się