Artykuł sponsorowany Terapia zaburzeń integracji sensorycznej w gabinecie „Tygrysek”

Terapia zaburzeń integracji sensorycznej w gabinecie „Tygrysek”

Zaburzenia integracji sensorycznej to dość często spotykana trudność w prawidłowym rozwoju dziecka. Wcześnie podjęta terapia pozwala wyrównać szanse malucha z rówieśnikami w szkole, a także pomóc prawidłowo funkcjonować mu w społeczeństwie. Gabinet terapii dziecięcej „Tygrysek” to miejsce, w którym każde dziecko z trudnościami otrzyma wsparcie i zrozumienie, tak ważne dla jego rozwoju.

Czym są zaburzenia integracji sensorycznej?

Integracją sensoryczną nazywamy ogół działań układu nerwowego, który ma na celu odpowiedni odbiór bodźców zewnętrznych i adekwatną reakcję. Zdolność ta zaczyna się kształtować już w życiu płodowym, a najbardziej intensywnie rozwija się między trzecim a siódmym rokiem życia. To właśnie w tym okresie dziecko zaczyna być „ciekawe świata” i zadaje mnóstwo pytań pomagających mu zrozumieć wszystko, co dzieje się wokół niego. U niektórych dzieci następuje jednak zaburzenie tego procesu. Objawia się ono nieprawidłową reakcja na bodźce, zmniejszeniem lub zanikiem dziecięcej ciekawości, a nawet lękiem przed otoczeniem. W takim przypadku niezbędna do prawidłowego rozwoju jest terapia sensoryczna.

Terapia sensoryczna w „Tygrysku”

Jednym z ośrodków oferujących terapię sensoryczną jest gabinet terapii dziecięcej „Tygrysek” w Ząbkach koło Warszawy. Zajęcia takie są przeznaczone przede wszystkim dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale w niektórych przypadkach wskazane są już dla niemowlaków – na przykład gdy maluch przejawia trudności w jedzeniu. Terapia sensoryczna w gabinecie realizowana jest poprzez zabawę, która uczy odpowiedniej reakcji na bodźce zewnętrzne. Zajęcia w przyjaznej formie pozwalają dziecku poczuć się bezpiecznie i swobodnie, a to ma kluczowe znaczenie dla powodzenia terapii - mówi Daria Kharkowa, pedagog specjalny i Terapeutka Integracji Sensorycznej w „Tygrysku”. Do każdego dziecka podchodzimy indywidualnie i w miarę potrzeb proponujemy także dodatkowe elementy terapeutyczne, na przykład treningi z logopedą, które dodatkowo pobudzają rozwój – dodaje.

Jakie efekty przynosi terapia sensoryczna?

Dziecko, które uczestniczy w terapii sensorycznej, znacznie lepiej rozwija się pod względem psychomotorycznym. Uczy się prawidłowo organizować sygnały docierające z zewnątrz i odpowiednio na nie reagować. Ustępują problemy z komunikacją czy agresywne reakcje na nowe sytuacje. Terapia przez zabawę pozwala dziecku z trudnościami prawidłowo wyrażać swoje emocje i potrzeby, a także polepsza jego koordynację ruchową i uczy „zdrowej” ciekawości świata – wylicza Daria Kharkowa. Sama terapia w gabinecie to nie wszystko. Ważnym elementem naszych działań jest także doradzanie rodzicom, jak pobudzać prawidłowy rozwój dziecka w codziennych sytuacjach – mówi terapeutka.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas