Artykuł sponsorowany Czym jest paradontoza i jak należy ją leczyć?

Czym jest paradontoza i jak należy ją leczyć?

Z zapalaniem przyzębia określanym jako parodontoza borykają się miliony ludzi na całym świecie. Do czynników ryzyka jej wystąpienia zalicza się m.in. nieodpowiednią higieną jamy ustnej, palenie papierosów czy cukrzycę. Konsekwencją parodontozy może być nawet całkowita utrata zębów. Aby tego uniknąć, konieczna jest odpowiednia diagnoza i leczenia. Jak można poradzić sobie z tym bolesnym problemem?

Parodontoza — czym dokładnie jest?

Przewlekłe zapalenie przyzębia, określane jako parodontoza uznaje się za chorobę zapalną jamy ustnej. Pierwsze objawy takie jak zaczerwienienie, wystąpienie opuchlizny czy krwawienie to oznaki zapalenia dziąseł, które nieleczone może prowadzić właśnie do paradontozy. Skutkuje to poważnymi uszkodzeniami dziąseł oraz zanikiem twardych tkanek, na których osadzone są zęby. Zależnie od postępu paradontozy pacjenci mają do czynienia z niewielkim, umiarkowanym lub silnym ubytkiem kości. Wraz z ich zanikiem obserwuje się zwiększoną ruchomość zębów i odsłonięcie szyjek zębowych. Następnym etapem może być nawet całkowita utrata uzębienia. Aby uniknąć tak tragicznych konsekwencji parodontozy, wystarczy odpowiednio reagować na samym początku wystąpienia objawów związanych z zapaleniem tkanek miękkich. Są one stosunkowo łatwe do wyleczenia poprzez wdrożenie odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Metody leczenia paradontozy

Na samym początku wystąpienia objawów paradontozy leczenie ogranicza się do dokładnego usunięcia kamienia nazębnego przez stomatologa i zabezpieczenia płytki przed ponownym gromadzeniem osadu. Podczas wizyty, np. w gabinecie stomatologicznym SOS Jarocin, warto dopytać się o szczegóły odnośnie kompleksowej higieny jamy ustnej. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli na zmniejszenie ryzyka nawrotów choroby. W przypadku pojawienia się w gabinecie specjalisty z bardziej zaawansowanym problemem konieczne może okazać się oczyszczenie powstałych kieszonek zębowych. Wykorzystuje się do tego precyzyjne urządzenia, a cały zabieg trwa około godziny. Bardzo rozwinięta paradontoza często wymaga interwencji chirurgicznej w celu zapobiegnięcia recesji dziąseł lub dokonania ewentualnych regeneracji utraconego kośćca. Jako wsparcie czasem wykorzystuje się antybiotykoterapię, jednak nie jest ona głównym elementem leczenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas