Artykuł sponsorowany Czym jest dyskopatia i jakie są jej objawy?

Czym jest dyskopatia i jakie są jej objawy?

Dyskopatia to obecnie bardzo powszechny problem, który dotyka osoby w coraz młodszym wieku. Objawia się bólem kręgosłupa, a jego przyczyną jest zwyrodnienie krążka międzykręgowego. Może wynikać ono z biernego, siedzącego trybu życia i powodować szereg innych dolegliwości, takich jak mrowienie i drętwienie kończyn. Z tego powodu warto podjąć się leczenia dyskopatii. 

Czym jest dyskopatia?

Dyskopatia jest chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, a dokładniej krążka międzykręgowego, czyli dysku. Dochodzi wówczas do przepukliny jądra miażdżystego, które uciska pozostałe struktury, takie jak rdzeń kręgowy czy korzenie rdzeniowe. To z kolei wywołuje ból. Wymienia się następujące rodzaje dyskopatii:

  • szyjną,

  • piersiową,

  • lędźwiową,

  • wielopoziomową.

Każdy z nich jest nieprzyjemny i powoduje dyskomfort, a nawet ból.

Objawy dyskopatii

Podstawowym objawem każdego rodzaju dyskopatii jest ból w zajętym odcinku kręgosłupa. Może mieć on charakter ostry lub przewlekły. W tym pierwszym przypadku zazwyczaj jest mocny i szybko nasilający się. W drugim z kolei jego rozwój przebiega stopniowo. Schorzenie to może być przyczyną innych dolegliwości: rwy kulszowej, a nawet neuralgii międzyżebrowej. Nierzadko doprowadza również do zaburzeń czucia powierzchniowego kończyn, a w skrajnych przypadkach niedowładu siły mięśni. Z tego powodu, warto jak najszybciej rozpocząć leczenie dyskopatii. Wrocław to miejsce, w którym można znaleźć specjalistów w tej dziedzinie.

Leczenie dyskopatii

Leczenie dyskopatii zazwyczaj ma charakter zachowawczy. Oznacza to, że jeżeli dolegliwości nie utrudniają pacjentowi codziennych czynności, prowadzi się fizjoterapię i rehabilitację. Wybór metody leczenia jest uzależniony także od obrazu zmian na zdjęciu rentgenowskim czy rezonansie i każdorazowo decyduje o nim lekarz. Jeśli w danej sytuacji nie jest konieczna operacja, wówczas można skorzystać z pomocy Chiropraktyka Kręgarza Stanisława Nawrota. Czasami jednak neurolog zadecyduje o konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, polegającego na usunięciu krążka międzykręgowego, a niekiedy wstawienia sztucznej protezy dysku.

Ważna jest także zmiana trybu życia. Warto postawić na regularną aktywność fizyczną, a  zwłaszcza ćwiczenia wzmacniające plecy. Dolegliwości bólowe może złagodzić też utrata wagi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas