Artykuł sponsorowany Na czym polega terapia funkcjonalna?

Na czym polega terapia funkcjonalna?

Po udarze, urazie rdzenia, urazach czaszkowo-mózgowych oraz cierpiąc na polineuropatie, SLA i SM, zastajemy swoje ciało niesprawne w pełni. Odczuwamy znaczne dolegliwości bólowe, nie jesteśmy w stanie funkcjonować tak, jak przed chorobą. Ogranicza nas architektura, mamy problem z dojściem na drugą stronę jezdni w odpowiednim czasie, a czasem przeszkadza nam nawet próg między pokojami. Codzienne, zwykłe czynności stają się problemem, a my stajemy się zależni od innych.

Co to jest terapia funkcjonalna?

W rehabilitacji jest to precyzyjne i zindywidualizowane postępowanie ukierunkowane na konkretny problem. Dzięki takim zajęciom każdy jest w stanie wreszcie sprostać codzienności. Systematyczne branie udziału w tego rodzaju terapii bardzo pomaga - szczególnie pacjentom z problemami neurologicznymi i fizjologicznymi. Na czym jednak polega terapia funkcjonalna?


Przy rehabilitacji funkcjonalnej najważniejszy pozostaje sam pacjent. skupienie się na jednym bądź kilku problemach pozwala z czasem w części lub w pełni odzyskać sprawność nad leczoną częścią ciała. Jak mówią specjaliści z Fizjo-Adventure Gabinet rehabilitacji funkcjonalnej Monika Wendykier, zainteresowanie wyłącznie jednym problemem naraz pomaga uzyskiwać szybkie i systematyczne postępy w leczeniu. Ważne jest, by w pełni wykonywać zlecone ćwiczenia, zarówno na spotkaniach rehabilitacyjnych, jak i we własnym wolnym czasie. Im większe zaangażowanie pacjenta, zdrowe i mądre podejście do problemu, tym rehabilitacja winna przynosić zadowalające efekty. Trzeba pamiętać, że nie zawsze istnieje możliwość szybkiego powrotu do pełni zdrowia. Wiele zależy od rodzaju i głębokości uszkodzeń wywołanych urazem bądź chorobą neurologiczną.

Ludzkie podejście do rehabilitacji

Terapeuci terapii funkcjonalnej starają się być znacznie bliżej pacjenta, niż jest to w innych przypadkach. Często wsparcie i ustalenie wspólnych celów bardzo pomaga w osiągnięciu upragnionego skutku. Czasem jest nim wyłącznie próba powrotu do pełni sprawności i uniezależnienia się od stałego wsparcia ze strony innych osób - rodziny, przyjaciół, znajomych, opiekunów. Czasem poprzez doznany uraz lub z powodu choroby tracimy możliwość samorealizacji, spełnienia się, realizowania swoich pasji. Próba powrotu do dawnego hobby, czy realizacji zainteresowań pomaga jeszcze bardziej. Terapeuci doskonale zdają sobie z tego sprawę.

Terapia funkcjonalna pozwala często na całkowity powrót do pełni sprawności. Skupia uwagę na jednym problemie naraz. Pomaga stanąć na własnych nogach i uniezależnić się od koniecznej i stałej pomocy otoczenia. Daje ludziom wiarę w siebie i nadzieję na dalszą możliwość samorealizacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas