Artykuł sponsorowany Czym jest badanie USG genetyczne?

Czym jest badanie USG genetyczne?

USG genetyczne zalicza się do badań obrazowych nowej generacji. Przeprowadzane jest podczas ciąży w celu sprawdzenia prawidłowości rozwoju płodu. Dzięki USG genetycznemu można szybko wykryć wady. To zaś pomaga we wdrożeniu szybkiego i skutecznego leczenia. Dowiedz się, jak przebiega badanie USG genetyczne, czy jest bezpieczne dla dziecka i kiedy warto je przeprowadzić.

Jak wygląda badanie USG genetyczne?

Badanie USG genetyczne nie różni się od zwykłego USG, jeśli chodzi o sposób jego przeprowadzania. Różnica polega na jakości technologii obrazowej. USG genetyczne to obrazowanie 3D i 4D, gdzie obraz wyróżnia się bardzo wysoką rozdzielczością i jest kolorowy. Warto przy tym wiedzieć, że badanie to jest niezwykle precyzyjne. Jego dokładność jest niemalże tak wysoka co badanie wykonane tuż po urodzenia dziecka.

Obraz USG genetycznego 3D lub 4D pozwala zatem określić prawidłową budowę części ciała dziecka. Badane są kości i szwy szczęki, szkieletu osiowego, twarzy, rąk czy nóg. Ocenia się także rozwój oczu, klatki piersiowej oraz narządów wewnętrznych takich jak serce, żołądek, jelita, nerki czy przepona. USG genetyczne jest przy tym w 100% bezpieczne dla dziecka i stosuje się je zarówno w ramach profilaktyki, jak i diagnostyki. Przy badaniu wykorzystywane są nieszkodliwe fale ultradźwiękowe.

Badanie zazwyczaj wykonuje się pierwszy raz między 11 a 14 tygodniem ciąży. Po 20 tygodniu pomaga w wykryciu ewentualnych wad serca u dziecka.

Wskazania do przeprowadzenia USG genetycznego

Technologia obrazowania płodu 3D i 4D jest popularna między innymi dla rodziców, którzy chcą uzyskać pamiątkowe zdjęcia płodu. Taka praktyka jest powszechna również dlatego, że badanie USG w kolorze i wysokiej rozdzielczości nie kosztuje dzisiaj bardzo dużo. Przeprowadzić je można np. w gabinecie specjalisty położnika i ginekologa Jarosława Ciunczyka z Olsztyna. Kiedy rekomenduje on jednak USG genetyczne ze względów zdrowotnych?

Przede wszystkim badaniem powinny być zainteresowane kobiety po 35 roku życia, a także te, w których rodzinach występowały choroby genetyczne. Istotne jest to również, jeśli któryś z rodziców obciążony jest chorobą genetyczną. Kolejnymi wskazaniami są nieprawidłowe wyniki badań w czasie ciąży, kontakt przyszłej matki z toksynami oraz stosowanie leków, które mogłyby wpłynąć na stan płodu. Ważne to jest m.in. dla pacjentek, które leczą się onkologicznie. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas