Artykuł sponsorowany Na czym polega kolposkopia?

Na czym polega kolposkopia?

Kolposkopia to nieinwazyjne badanie, które mimo, że zostało opracowane w latach dwudziestych ubiegłego wieku, dopiero niedawno zyskało na popularności. Od momentu wprowadzenia kolposkopii doszło do znaczącego rozwoju sprzętu kolposkopowego, ale metoda ta ciągle polega na ocenie szyjki macicy w powiększeniu nawet 50-krotnym. Jest to badanie, które ułatwia rozpoznanie chorób szyjki macicy, pochwy i sromu we wczesnym stadium nowotworowym lub przednowotworowym.  Diagnostyka kolposkopowo-cytologiczna pozwala na około 95% skuteczność wstępnej diagnozy patologii szyjki macicy. 

Kolposkopię oferuje m.in. Gabinet Lekarski Contenta, w którym możesz także skorzystać z badań cytologicznych, leczyć nadżerkę, zaplanować powiększenie rodziny oraz liczyć na prowadzenie ciąży (USG, wykrywanie wad płodu). Pomoc znajdą tu również panie mające problemy z miesiączkowaniem, w okresie menopauzy czy cierpiące z powodu różnego rodzaju schorzeń ginekologicznych.

Wskazania do kolposkopii

Głównym powodem i jednym z najważniejszych wskazań do wykonania kolposkopii jest nieprawidłowy wynik cytologii. Poza tym wykonuje się ją, jeśli lekarz podejrzewa infekcję HPV. Badanie to zaleca się kobietom, które cierpią z powodu upławów, nawracających stanów zapalnych pochwy i sromu, czy z powodu krwawień z dróg rodnych. Jeśli pacjentka ma zaplanowany zabieg na szyjce macicy, występują u niej polipy, nadżerki czy przerost szyjki macicy, również powinna zostać poddana kolposkopii. Mogą być jemu poddane również kobiety w ciąży, gdyż jest bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i nienarodzonego dziecka. Ponadto kolposkopię mogą wykonać kobiety bez względu na wiek. W razie konieczności może być wykonywane wielokrotnie.

Przebieg badania

Kolposkopia jest badaniem niebolesnym. Pacjentka podczas wizyty w gabinecie układana jest na fotelu w pozycji ginekologicznej. Nieznaczny dyskomfort może być związany z koniecznością założenia i utrzymania podczas badania wziernika. Następnie, po uprzednim usunięciu nadmiaru wydzieliny, lekarz za pomocą kolposkopu ogląda ściany pochwy oraz część pochwową szyjki macicy. W gabinecie Contenta  obraz jest rejestrowany kamerą kolposkopu i wyświetlany, tak że lekarz może w trakcie badania wskazać ewentualne nieprawidłowości. Kolejnym etapem badania jest wykonanie prób kontrastujących. Lekarz przemywa szyjkę macicy preparatami (kwas octowy 3%, płyn Lugola), pomagają one zlokalizować podejrzane zmiany. W przypadku nieprawidłowego obrazu w trakcie  kolposkopii można pobrać wycinek tkankowy do badania histopatologicznego. 

Kolposkopia jest szybkim badaniem, trwa do kilkunastu minut. Opis badania wraz ze zdjęciami pacjentka otrzymuje zaraz po jego zakończeniu. W przypadku pobrania wycinka kobieta musi uzbroić się w cierpliwość i poczekać około dwóch tygodni na pełen wynik.

Ważne jest, by na kilka dni przed badaniem zrezygnować ze współżycia, stosowania irygacji, leków dopochwowych oraz wszelkich badań ginekologicznych, gdyż może to zaburzyć wyniki. Warto pamiętać, że badanie nie jest wykonywane w czasie miesiączki, toteż najlepiej zgłosić się na nie kilka dni po jej zakończeniu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas