Artykuł sponsorowany Pierwsza wizyta u ginekologa – ginekologia dziewczęca prof. dr hab. n. med. Lidia Hirnle

Pierwsza wizyta u ginekologa – ginekologia dziewczęca prof. dr hab. n. med. Lidia Hirnle

Pierwsza wizyta u ginekologa to ważny krok w życiu każdej młodej kobiety. Może być ona nieco stresująca, dlatego dobrze jest wiedzieć, czego się po niej spodziewać i jak się przygotować. Ginekologią dziecięcą zajmuje się prof. dr hab. n. med. Lidia Hirnle w gabinecie ginekologiczno-położniczym we Wrocławiu. Regularne wizyty u ginekologa są niezbędne do zapewnienia prawidłowej opieki zdrowotnej każdej kobiecie.

W jakim wieku należy udać się do ginekologa?

Zaleca się, aby pierwsza wizyta u ginekologa odbyła się jeszcze przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. Często odbywa się w momencie pojawienia się pierwszych objawów dojrzewania płciowego, takich jak np. miesiączka czy ból i powiększenie piersi.

Zazwyczaj jednak młode kobiety korzystają z usług gabinetów ginekologicznych po 18 roku życia albo po podjęciu decyzji o rozpoczęciu życia seksualnego. Jednak jeśli dziewczyna ma jakieś problemy zdrowotne związane z układem rozrodczym, wówczas wizyta u lekarza może być potrzebna wcześniej. Ginekologią dziecięcą oraz dziewczęcą od momentu urodzenia, poprzez okres przedszkolny aż do okresu dojrzewania zajmuje się ginekolog Lidia Hirnle. W jej gabinecie można wykonać m.in. badania cytoonkologiczne, diagnostykę chorób przenoszonych drogą płciową, badanie USG przezpochwowe i przezbrzuszne, korektę błony dziewiczej oraz wiele innych badań.

Pierwsza wizyta małej dziewczynki u ginekologa powinna odbywać się także w okresie noworodkowym, wczesnodziecięcym, przedszkolnym i szkolnym, jeżeli występują jakiekolwiek niepokojące objawy czy procesy chorobowe (upławy, bóle, nieprawidłowy wygląd zewnętrznych narządów płciowych itp.).

Czego należy się spodziewać podczas pierwszej wizyty i jak się do niej przygotować?

Przygotowanie się do wizyty u ginekologa może pomóc choć trochę opanować stres, a w trakcie jej trwania czuć się bardziej komfortowo. Warto wybrać odpowiedniego lekarz, który ma dobre opinie i jest rekomendowany przez pacjentki. Najlepiej zarezerwować sobie trochę wolnego czasu, nigdzie się nie spieszyć, by oszczędzić sobie dodatkowych nerwów. Jak przebiega pierwsza wizyta?

Na początku lekarz przeprowadzi wywiad medyczny. Zapyta o stan zdrowia, cykl miesiączkowy, przeprowadzi badanie fizykalne, zbada piersi. Pierwsza wizyta u ginekologa to doskonały moment na rozmowę na temat np. antykoncepcji oraz o innych ważnych z punktu widzenia danej kobiety rzeczach. Dlatego warto wcześniej spisać sobie wszystkie pytania na kartce, by o niczym nie zapomnieć. W wieku dorastania, kiedy kobieta zaczyna mieć swoje pierwsze miesiączki, zaleca się, aby do ginekologa pójść razem z mamą, aby lepiej zrozumieć zmiany w ciele i poznać podstawowe informacje na temat zdrowia intymnego.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas