Artykuł sponsorowany Najczęstsze przyczyny wad zgryzu

Najczęstsze przyczyny wad zgryzu

Pojęcie wady zgryzu uwzględnia nieprawidłowości w budowie, a także czynności jamy ustnej. Zmiany takie dotykają wielu osób. Większość z nich jest diagnozowana już w dzieciństwie, lecz pewne zaburzenia dostrzegalne są dopiero w późniejszym wieku. Mimo że niektóre z  nich nie powodują dużych problemów, to większość jednak jest nie tylko defektem kosmetycznym, ale ma wpływ na sposób oddychania czy połykania. Jakie są najczęstsze przyczyny wad zgryzu?

Genetyczne przyczyny wad zgryzu

Jedną z przyczyn wad zgryzu, którą zaliczamy do grupy czynników genetycznych, jest na przykład zespół Downa. Rodzinne skłonności do wad obejmują również progenię, tyłożuchwie i małożuchwie, a także poważne zaburzenia takie jak zgryz głęboki otwarty, całkowity czy znaczne stłoczenie zębów. W sytuacji, kiedy przyczyną dolegliwości są czynniki genetyczne, warto jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ niektóre zmiany można zahamować już na wczesnych etapach w wieku dziecięcym. Zazwyczaj zmuszone do korzystania z usług chirurga szczękowego są osoby dorosłe, jeśli zaniechały działań prewencyjnych wady zgryzu. Legionowo to jedna z miejscowości, gdzie leczy się tego typu problemy w specjalistycznym gabinecie stomatologicznym.

Czynniki miejscowe jako przyczyna wad zgryzu

Wśród czynników miejscowych będących przyczyną wad zgryzu wymienia się dysfunkcje fizjologiczne dotyczące czynności takich jak nieprawidłowe oddychanie, połykanie czy mowa. Również niektóre nawyki wykonywane zupełnie nieświadomie, mogą stwarzać wiele problemów. Należy do nich ssanie smoczka czy palca, a także obgryzanie paznokci i innych przedmiotów. Jedną z najczęstszych przyczyn wady zgryzu jest przedwczesna utrata zębów mlecznych spowodowana próchnicą.

Choroby ogólnoustrojowe jako przyczyna wad zgryzu

Niektóre choroby ogólnoustrojowe mogą przyczyniać się do powstawania wad zgryzu. Nierzadko powodują one niewłaściwy rozwój mięśni szczęki, a także kości. Czasami są odpowiedzialne za nadmierną produkcję hormonów prowadzącą do zaburzeń takich jak gigantyzm, karłowatość czy krzywica. Wśród chorób, które mogą być przyczyną wad zgryzu pacjentów Gabinetu Stomatologicznego i Ortodontycznego Mój Dentysta, wymienia się zaburzenia przysadki mózgowej, schorzenia tarczycy, a także problemy w ciąży.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas