Artykuł sponsorowany Na czym polega stawianie baniek, jakie są ich rodzaje i kiedy nie korzystać z tego sposobu leczenia?

Na czym polega stawianie baniek, jakie są ich rodzaje i kiedy nie korzystać z tego sposobu leczenia?

Stawianie baniek to jeden ze sposobów leczenia wykorzystywanych w przypadku wielu chorób. Metoda ta uznawana jest za jedną z najstarszych w medycynie. Kiedyś stawianie baniek było powszechnie wykonywanym zabiegiem, natomiast obecnie traktuje się ją jako rozwiązanie alternatywne. Na czym konkretnie polega ta metoda leczenia i jakie są przeciwwskazania do jej wykonania?

Czym jest stawianie baniek i jakie bańki się wykorzystuje?

Stawianie baniek to jeden z najstarszych sposobów zwalczania różnych chorób. Podczas zabiegu używa się baniek, czyli niewielkich szklanych naczyń. Mają one owalny kształt, a u ich podstawy jest duży otwór. W trakcie zabiegu bańka jest stawiana na ciele pacjenta. Jednak by było to możliwe, wcześniej trzeba zwilżyć ją u nasady, a jej wnętrze przetrzeć wacikiem nasączonym np. spirytusem. Kolejna część zabiegu to podpalenie bańki i natychmiastowe przyłożenie jej do ciała pacjenta. Gdy spirytus lub inny środek znajdujący się we wnętrzu bańki ulegnie spaleniu, wówczas wytworzy się próżnia, dzięki czemu bańka mocno przylegnie do skóry. Wykonanie tego zabiegu oferuje m.in. Gabinet Odnowy Biologicznej Tunga ze Świdnicy w województwie dolnośląskim.

W trakcie zabiegu używa się trzech podstawowych rodzajów baniek. Pierwszy rodzaj to klasyczne bańki szklane. Ich działanie zostało opisane powyżej. Kolejny rodzaj to bańki szklane z wentylem. Przez wentyl powietrze jest zasysane z wewnątrz bańki. W ten sposób w bańce powstaje podciśnienie, a następnie można ją zamieścić na ciele pacjenta. Ostatni rodzaj to bańki gumowe. W tym przypadku podciśnienie wytwarzane jest na skutek ściskania i rozprężania bańki, która jest przyłożona do ciała.

Działanie baniek i ich skuteczność

Stawianie baniek na ciele pacjenta prowadzi do gromadzenia się w danym miejscu znacznych ilości krwi. Krew napływa z niewielkich, włosowatych naczyń krwionośnych. W miejscu, w którym znajduje się bańka, powstaje coś podobnego do krwiaka. Ciało pacjenta traktuje tę krew jak ciało obce i usuwa ją. Celem stawiania baniek jest stymulowanie mobilizacji organizmu do walki z chorobą. Wielu specjalistów z branży medycznej twierdzi, że wspomniana metoda leczenia nie jest skuteczna.

Trzeba jednak zaznaczyć, że w alternatywnej medycynie stawianie baniek jest dość popularne. Tę technikę wykorzystuje się np. do walki z zapaleniem płuc i oskrzeli. Poza tym bańki są pomoce w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych. Medycyna alternatywna pomaga również poradzić sobie np. z nadciśnieniem tętniczym i reumatyzmem. Bańki mają też działanie rozluźniające i pozwalają uwolnić się od stresu.

Kiedy niewskazane jest stawianie baniek?

Metoda stawiania baniek powszechnie uznawana jest za bezpieczną technikę, aczkolwiek nie wszyscy powinni korzystać z takich sposobów leczenia. Ze stawiania baniek powinny zrezygnować przede wszystkim osoby, które w ostatnim czasie zauważyły zmiany skórne lub na ich ciele pojawiły się rany. Wszystko ze względu na to, iż podciśnienie i wysoka temperatura, jakie znajdują się wewnątrz bańki, mogą pogorszyć stan zapalny skóry. Ponadto z takiego zabiegu nie powinny korzystać osoby zmagające się z astmą i krzepnięciem krwi. Stawianie baniek nie jest też najlepszym sposobem leczenia, gdy przyjmujemy leki na zmniejszenie krzepliwości krwi lub mamy problemy zdrowotne związane z sercem. Medycyna alternatywna odradzana jest też w przypadku nowotworów i nagłych skokach ciśnienia tętniczego krwi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas