Materiał Partnera Medycyna fizykalna w teorii i praktyce

Medycyna fizykalna w teorii i praktyce

Medycyna fizykalna to dział wykorzystujący naturalne formy energii i czynniki fizyczne do diagnozowania schorzeń, przeprowadzania zabiegów leczniczych i działań profilaktycznych. Obejmuje szereg różnych działań, które wykorzystują siły natury. Dzięki odpowiedniej modyfikacji i wzmocnieniu wpływają one silnymi bodźcami na organizm człowieka, wywołując zamierzony efekt.

Czym jest medycyna fizykalna?

Medycyna fizykalna to dział medycyny, który ma zastosowanie w fizjoterapii. Obejmuje zagadnienia metod fizycznych wykorzystywanych w celach leczniczych, zapobiegawczych i diagnostycznych. Jest ściśle połączona z teoretycznymi oraz klinicznymi osiągnięciami innych dziedzin medycyny, a także wieloma innymi – fizyką, techniką i naukami przyrodniczymi.

Współczesna medycyna fizykalna ma swoje korzenie w odległych czasach, jednak początkowo nie miała ona potwierdzenia w doświadczeniach naukowych. W ubiegłym stuleciu, dzięki szybkiemu rozwojowi nauki i techniki, udało się przeprowadzić specjalistyczne badania, potwierdzające skuteczność tego działu medycyny. Wkład w rozpowszechnienie leczenia fizykalnego miało wielu wybitnych naukowców i lekarzy, którzy przeprowadzali różne analizy, a potem na podstawie ich wyników publikowali podręczniki.

Jakie zabiegi wykonuje się w ramach medycyny fizykalnej?

Obecnie medycyna fizykalna często jest stosowana jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego i operacyjnego. Obejmuje działania takie jak wodolecznictwo, balneoterapie, klimatoterapie, masaż lecznicy, ultrasonoterapie i ciepłolecznictwo. Wymienione metody usprawniają i pobudzają fizjologiczne i naturalne mechanizmy obronne organizmu, zachęcając go do walki z chorobą.

Zabiegi wykonywane w ramach światłolecznictwa, np. w gabinetach ekologia medyczna, również należą do dziedziny medycyny fizykalnej. Polegają na wykorzystaniu promieniowania podczerwonego, ultrafiletowego i laserowego. Mają działanie przeciwbólowe i rozluźniające, przyspieszają gojenie ran i wchłanianie obrzęków oraz zwiększają mikrokrążenie.

Elektroterapia polega na użyciu prądów małej i średniej częstotliwości. Prąd stały stosowany jest do galwanizacji i jonoforezy, a prądy impulsowe do stymulacji mięśni i nerwów. Prądy interferencyjne działają zaś na tkanki położone głębiej.

Leczenie ultradźwiękami wykorzystuje fale akustyczne o wysokich częstotliwościach, niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. Działa przeciwbólowo, hamuje procesy zapalne, zmniejsza napięcie mięśni, rozszerza naczynia krwionośne i stabilizuje układ współczulny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas