Artykuł sponsorowany Czy leczenie kanałowe musi boleć?

Czy leczenie kanałowe musi boleć?

Od kilku dni boli Cię ząb, ale odwlekasz wizytę u dentysty, ponieważ boisz się usłyszeć, że trzeba podjąć leczenie kanałowe? Masz przykre doświadczenia z tego typu terapią? Być może najwyższy czas zmienić stomatologa. Nowoczesne gabinety oferują bowiem szereg udogodnień, dzięki którym leczenie endodontyczne można przeprowadzić nawet w czasie jednej wizyty. I to bezboleśnie! Jak to możliwe?

Kiedy występuje konieczność leczenia kanałowego?

Leczenie endodontyczne przeprowadza się w przypadku, gdy miazga zęba ulegnie zakażeniu bakteryjnemu i rozwinie się w niej stan zapalny. Choroby miazgi zębowej zazwyczaj są konsekwencją nieleczonej lub nieprawidłowo leczonej próchnicy. Z czasem, początkowo niewielki ubytek, pogłębia się, a bakterie próchnicowe infekują kolejne tkanki zęba, co prowadzi do ich obumarcia. Wśród innych czynników, które powodują stan zapalny miazgi zębowej, dentyści wymieniają także urazy zębów oraz choroby zakaźne takie jak dur brzuszny czy szkarlatyna. O ostrym stanie zapalnym miazgi świadczy dokuczliwy, samoistny ból zęba. Często może mieć on charakter tętniący lub nocny. Inne objawy to:

  • zaczerwienienie i obrzęk dziąseł,

  • nieprzyjemny zapach z ust,

  • powiększenie się węzłów chłonnych w okolicy szyi,

  • ropny wysięk z zęba.

Leczenie endodontyczne polega na dokładnym oczyszczeniu komory zęba i kanałów zębowych z zakażonej miazgi oraz ich szczelnym wypełnieniu i odtworzeniu korony.

W jaki sposób dentysta może obniżyć dyskomfort związany z leczeniem kanałowym?

Kontrola bólu to jedna z podstawowych umiejętności każdego dobrego stomatologa. Jest ona oparta zarówno na wiedzy teoretycznej, jak i doświadczeniu zawodowym. Obecnie odchodzi się od praktyki „zatruwania chorego zęba”, co jeszcze kilkanaście lat temu było na porządku dziennym. Zabieg ten powodował ból i rozkładał leczenie endodontyczne w czasie. Dziś specjaliści mają do swojej dyspozycji nowoczesne znieczulenia miejscowe lub typu The Wand. Dzięki nim leczenie kanałowe staje się dla pacjenta bardziej znośne. Jak zauważa dentysta z przychodni stomatologicznej Dental:

„Dużą rolę w procesie odczarowywania leczenia kanałowego odegrał też mikroskop stomatologiczny. Pozwala on nawet na 20-krotne powiększenie obrazu pola zabiegowego, co znacząco zwiększa precyzję obróbki kanałów zębowych i komory zęba. W efekcie leczenie trwa krócej, a ryzyko ponownego zakażenia leczonego obszaru jest znacznie mniejsze”.

Podsumowując, leczenie kanałowe przeprowadzone przez doświadczonego specjalistę, w nowoczesnym gabinecie, wcale nie musi boleć. Lecz im dłużej będziesz zwlekać z wizytą u dentysty, tym mocniej rozwinie się stan zapalny wokół chorego zęba. Wówczas trudniej będzie zapanować nad dolegliwościami bólowymi.

Opracowanie:

Dental s.c.

Lublin , Lwowska 6

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas