Artykuł sponsorowany Co zrobić, kiedy nastolatek sprawia problemy wychowawcze?

Co zrobić, kiedy nastolatek sprawia problemy wychowawcze?

Nastolatkowie w okresie dojrzewania maja skłonności do wahań nastrojów, oddalania się od rodziców, buntowania się przeciwko nim oraz wielu innych zachowań odbiegających od normy. To normalny proces, który jest efektem zmian psychofizycznych, jednak może być on nadmiernie uciążliwy zarówno dla rodziców, otoczenia, jak i samego nastolatka. Istnieje kilka sposobów na radzenie sobie z tym problemem. Jednym z nich są konsultacje wychowawcze.

Jak radzić sobie z dorastającym nastolatkiem?

Oczywiście nie ma nic niezwykłego w tym, że nastolatkowie się buntują, podważają autorytet rodziców czy mają potrzebę wyrzucenia z siebie gromadzących się emocji. Jest to pewien etap na drodze do usamodzielnienia się w przyszłości. Bunt może przybierać jednak różne formy – być mniej lub bardziej gwałtowny. Zdecydowanie trzeba reagować na najbardziej agresywne jego przejawy – rzucanie przekleństwami, obrażanie rodziców i osób z bliskiego otoczenia, przemoc wobec rówieśników. Zanim jednak udamy się do psychologa na konsultacje wychowawcze, warto pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad w relacjach z nastolatkiem.

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią komunikację z dzieckiem – i to jeszcze na długo przed rozpoczęciem okresu dojrzewania. Lepszej komunikacji sprzyja między innymi wspólne spędzanie czasu z potomstwem. Pretekstem ku temu może być udział w warsztatach, koncertach i innych wydarzeniach związanych z zainteresowaniami syna lub córki, jak również granie w gry planszowe, uprawianie sportu czy nawet przygotowywanie posiłków. Zacieśniać relacje można też poprzez wspólne pomaganie innym – dziadkom, sąsiadom, znajomemu mającemu problemy zdrowotne. Podstawą jest szczera rozmowa, w trakcie której nie powinno się podnosić głosu, a także pamiętać o używaniu pytań otwartych i nie naciskaniu, jeśli nie otrzymamy odpowiedzi.

Co zrobić, jeśli zwykłe metody zawodzą?

Czasem jednak zachowana dziecka są na tyle destruktywne, mimo naszych usilnych starań, że nie pozostaje nic innego jak skorzystać z usług psychologa dziecięcego, który zajmuje się diagnozą różnych problemów i zaburzeń u dzieci i młodzieży, a także poradnictwem rodzicielskim. Istnieje również możliwość umówienia się w klinice psychologicznej Tamar Clinic na konsultację wychowawczą dla rodziców. W trakcie takiego spotkania rodzice omawiają praktykowane przez nich metody wychowawcze i to, jak nastolatek na nie reaguje, a specjalista proponuje rozwiązania w relacji z dzieckiem, których celem będzie zmiana jego zachowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas