Artykuł sponsorowany Jak wyglądają badania psychologiczne do pracy?

Jak wyglądają badania psychologiczne do pracy?

Badania psychologiczne są obligatoryjne przed rozpoczęciem pracy na pewnych stanowiskach. Dlaczego? Ponieważ niektóre profesje mogą wywoływać np. silny stres, a nie każdy z nas radzi sobie z nim w odpowiedni sposób. Jakie zawody podlegają badaniom psychologicznym? Czego możemy się spodziewać podczas wizyty w gabinecie psychologa i jak się przygotować do rozmowy, aby zredukować zdenerwowanie?

Regulacje prawne

Badania kondycji psychicznej są niezwykle ważne i obligatoryjnie musi je przejść każdy pracownik, który wykonuje zawód, znajdujący się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1996 roku.  Badania psychologiczne obejmują między innymi:

  • policjantów,
  • kierowców,
  • kontrolerów ruchu,
  • pilotów,
  • osoby pracujące z materiałami wybuchowymi,
  • maszynistów,
  • nawigatorów,

·         kaskaderów,

  • instruktorów jazdy,
  • operatorów wózków widłowych,
  • osoby pracujące na wysokościach

Dlaczego pracownicy wykonujący powyższe profesje muszą przejść badania psychologiczne? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wymienione zawody są narażone na silny stres, a osoby wykonujące te profesje powinny być opanowane, nie mogą ulegać emocjom, muszą wykazywać się świetną koncentracją i szybkością podejmowania decyzji. Pamiętajmy, że znajdując się na takim stanowisku, odpowiadamy za zdrowie, a często i życie innych ludzi. Dlatego pracodawca musi mieć pewność, że idealnie sprawdzimy się na danym stanowisku. Warto postawić na zaufany gabinet psychologiczny, który specjalizuje się w badaniach psychologicznych kierowców, wojskowych, kuratorów sądowych i innych profesji narażonych na stres. Renomą cieszy się gabinet psychologiczny Anima w Biłgoraju, w województwie lubelskim.



Przebieg badań psychologicznych

Przede wszystkim nie obawiajmy się rozmowy z psychologiem. Profesjonalista wie, jak poprowadzić rozmowę i zminimalizować nasz stres związany z badaniami. Warto zaznaczyć, że badania mogą się różnic między sobą. Na przykład badania psychologiczne dla kierowców będą wyglądały inaczej niż badania psychologiczne dla osób starających się o pozwolenie na broń lub policjantów. Jednak zazwyczaj składają się one z części testowej i rozmowy z psychologiem. Test osobowości polega na ustosunkowaniu się do pewnych stwierdzeń. Są to zwykle tak zwane pytania zamknięte, które wymagają odpowiedzi „tak” lub „nie”. Czasami mamy do czynienia także z testami przedstawiającymi skalę od „nigdy” po „zawsze”. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas