Artykuł sponsorowany Na czym polega terapia integracji sensorycznej?

Na czym polega terapia integracji sensorycznej?

Integracja sensoryczna to sposób, w jaki człowiek odbiera i przetwarza bodźce z otoczenia. To umiejętność mająca kluczowe znaczenie w poznawaniu świata oraz nauce. Terapia integracji sensorycznej ma za zadanie stymulować rozwój dziecka w tym zakresie poprzez wykorzystanie odpowiednich narzędzi oraz zestawów ćwiczeń. Jak przebiega i gdzie znajduje zastosowanie?

Dla kogo terapia sensoryczna?

Terapia integracji sensorycznej przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, u których występują zaburzenia percepcji zmysłowej lub u których nauka integracji bodźców przebiega za wolno. Czasem stosowana jest również u niemowląt mających problemy z jedzeniem. Metoda ta znajduje szczególne zastosowanie w przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu, w tym zespołu Aspergera, ale także cierpiących na inne zaburzenia rozwojowe i neurorozwojowe.

Kwestią, o której warto pamiętać, jest współpraca rodziców czy opiekunów z terapeutą. Sesje z psychologiem specjalizującym się w leczeniu trudności rozwojowych dziecka, takim jak w przychodni Krok Po Kroku, są ogromnie ważne, ale równie wielkie znaczenie ma podejście rodziców w domu. W zakresie stymulacji rozwoju integracji sensorycznej małych dzieci warto zwrócić uwagę na to, by:

  • nie ograniczać kontaktu dotykowego – należy przytulać, głaskać, masować;
  • nie ograniczać kontaktu kinetycznego – nosić na rękach, bujać;
  • wkładać do rąk zabawki i przedmioty, pomagać dziecku je poznać;
  • zapoznawać dziecko z dźwiękami otoczenia;
  • zadbać o środowisko bogate w różnorodne bodźce.

U starszych dzieci natomiast istotne jest ponadto uprawianie sportu oraz ograniczenie zajęć statycznych. Jeśli jednak pomimo takich działań umiejętności sensoryczne dziecka nie rozwijają się prawidłowo, konieczna jest konsultacja z profesjonalistą. Rodzaj terapii powinien być bowiem dobrany indywidualnie do problemów dziecka.

Jak przebiega terapia sensoryczna?

Terapia integracji sensorycznej określana jest mianem naukowej zabawy. Głównym celem jest oswojenie dziecka z otoczeniem w przyjazny dla niego sposób. Zajęcia polegają właśnie na zabawie z wykorzystaniem różnego rodzaju instrumentów; hamaków, huśtawek, równoważnie, poduszek i materaców, piłek, deskorolek i innych tym podobnych przedmiotów o rozmaitych kształtach czy fakturze. Korzystając z nich, dziecko odbiera wiele różnych bodźców zmysłowych dotykowych, wzrokowych, węchowych i smakowych. Ponadto terapia sensoryczna wpływa pozytywnie na rozwój zmysłu równowagi, zdolności psychoruchowych oraz koncentrację.

Sesje terapii trwają około godziny i mogą być obserwowane przez rodziców. Terapeuci zachęcają często opiekunów do odtwarzania niektórych zabaw w warunkach domowych, co będzie dodatkowo stymulowało rozwój dziecka. Efekty mogą być widoczne kilku czy kilkunastu spotkaniach, ale zazwyczaj terapia zajmuje około roku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas