Artykuł sponsorowany Jak działa stymulator serca?

Jak działa stymulator serca?

Ciągłe monitorowanie pracy serca oraz jego stymulacja, w sytuacji, gdy rytm serca jest niewystarczający to główne zadania stymulatora serca. Prawidłowy rytm serca zapewnia warunki do odpowiedniego zaopatrzenia organizmu w krew. Układ stymulujący jest wszczepiany pacjentom o zbyt wolnej czynności serca, oraz u pacjentów  z zaburzeniami funkcjonowania naturalnego rozrusznika serca, co często jest powodem zawrotów głowy, osłabienia, omdlenia, duszności, a nawet śmierci. Podpowiadamy, jak działa symulator serca i komu jest on potrzebny.

Czym jest stymulator serca i jakie są jego rodzaje?

Stymulator serca zwany jest także kardiostymulatorem. ­Stymulator pozwala zastąpić niewydolny, naturalny system pobudzający serce do skurczów sztucznym układem. Jest on umieszczany wewnątrz organizmu człowieka i umożliwia pracę serca, dzięki wytwarzaniu impulsów elektrycznych.

Stymulator serca składa się najczęściej z baterii oraz jednej lub dwóch elektrod. Jest on niedużych rozmiarów. Stymulator ten wszczepia się w przypadku nieprawidłowego funkcjonowania pracy serca, a także, gdy chory cierpi na dolegliwości układu krążenia – zauważa specjalista z prywatnego gabinetu kardiologicznego znajdującego się w przychodni VITA LONGA w Katowicach, który zajmuje się również kontrolą i programowaniem stymulatorów serca - MEDTRONIC i VITATRON.

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje rozruszników serca, tj. symulator jednojamowy i dwujamowy. Ten pierwszy wyposażony jest w tor wyjściowy, tor detekcji oraz układ odpowiadający za działanie funkcji stymulującej. Pozwala on na stymulację zarówno przedsionków, jak i komór. Natomiast stymulator dwujamowy składa się z dwóch torów wyjściowych, torów detekcji oraz układu odpowiedzialnego za działanie funkcji stymulacyjnej. Co ważne, stymulator nie leczy chorób serca i nie hamuje ich rozwoju. Działa on tylko na objawy i zapewnia pacjentowi normalne funkcjonowanie. Zwykle po wszczepieniu stymulatora pacjenci odczuwają ogromną poprawę stanu zdrowia, przy czym mija uczucie zmęczenia, zawroty głowy, osłabienia i duszności, czyli standardowe objawy bradykardii.

Jak działa stymulator serca?

Stymulator pobudza serce do pracy za pomocą impulsów elektrycznych. Działa on dzięki wewnętrznemu zasilaniu, czyli baterii, która działa kilka lub kilkanaście lat. Po jej wyczerpaniu następuje wymiana. Impulsy elektryczne powstają w momencie, gdy nasze serce przestaje pracować. Nie wysyła on impulsów, gdy serce funkcjonuje prawidłowo, tylko, gdy jego rytmy zaczynają ze sobą kolidować.

Do sprawdzenia stanu stymulatora lekarz używa specjalnego programatora, czyli komputera, który odbiera informacje zgromadzone w pamięci urządzenia. Umożliwia on także zmianę ustawień – programowanie stymulatora serca bez konieczności wyjmowania go spod skóry. Pamięć urządzenia pozwala lekarzowi odczytać dane i określić, czy serce działa prawidłowo. Podczas kontroli stymulatora, kardiolog uzyskuje informacje, m.in. o tym, jaki był rytm serca, czy występowała arytmia lub, czy układ stymulujący działa prawidłowo. Ważne, aby stymulator był regularnie kontrolowany. Pozwoli to sprawdzić także trwałość baterii. Pacjenci, którzy mają wszczepiony stymulator serca, powinni znać zasady jego użytkowania oraz ograniczenia z nim związane. Urządzenie to nie ogranicza normalnego funkcjonowania, pozwala normalnie korzystać z życia i zachować aktywność fizyczną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas