Artykuł sponsorowany Badanie pracy serca metodą Holtera

Badanie pracy serca metodą Holtera

 Jednym z najbardziej innowacyjnych badań pracy serca, jest metoda Holtera. Pozwala ona otrzymać kompleksowe wyniki, umożliwiające zdiagnozowanie zaawansowanych chorób kardiologicznych, jak i tych w swoich początkowych fazach. Jeśli chodzi zaś o wykorzystanie nowoczesnego Holtera, warto wiedzieć, że posiadają go w coraz większej liczbie, szpitale, przychodnie publiczne, przychodnie NZOZ, kliniki, a także prywatne gabinety lekarzy kardiologów.

Na czym polega Holter serca?

Badanie metodą Holtera, polega na dwudziestoczterogodzinnym – czasem dłuższym – monitorowaniu pracy serca, przez specjalistyczną aparaturę. Jest ona wykonana w swojej zminiaturyzowanej formie, przypominając większy odtwarzacz muzyczny. Przytwierdzany jest on do talii, a odchodzi od niego kilka elektrod, które przyczepione są przez kardiologa do lewej piersi, w okolice umiejscowienia narządu serca. Warto wiedzieć, że wcześniej należy odtłuszczyć skórę specjalnym preparatem, a nawet ogolić włosy klatki piersiowej. Jeśli chodzi zaś o prawidłowość pomiaru pracy serca, warto wiedzieć, że najbardziej wiarygodne wyniki otrzyma się wtedy, kiedy pacjent będzie funkcjonował w ciągu dnia, bez żadnych zmian. Badanie metodą Holtera, ma pokazać bowiem, w jaki sposób zachowuje się serce, podczas spoczynku, snu, odpoczynku, aktywności fizycznej, czy przy wielu innych czynnościach życiowych. Istotne przy tym jest to, aby pacjent prowadził specjalny notes, według zaleceń lekarskich. Dokładne warunki prawidłowego badania Holtera, zawsze z pacjentami określają specjaliści Specjalistycznej przychodni lekarskiej Medikard, w której działają tacy doświadczeni lekarze, jak dr n. med., specjalista kardiolog Leszek Szymański, lek. med. specjalista kardiolog Marek Elżbieciak i dr n. med. specjalista kardiolog Eugeniusz Piłat.

Kiedy zaleca się badanie metodą Holtera?

Badanie metodą Holtera zaleca się u pacjentów, u których podejrzewa się, lub już zdiagnozowano zaburzenia rytmu serca, bloku serca, choroby niedokrwienne serca, a także nadciśnienie, wysoki cholesterol, czy nawet cukrzycę. W przypadku schorzeń pośrednio związanych z układem krwionośnym, czy organem, jakim jest serce, badanie metodą Holtera, zaleca się głównie wśród pacjentów geriatrycznych, lub w ramach profilaktyki, wśród osób w grupie podwyższonego ryzyka po 40 roku życia. Wielokrotnie tego typu analiza pracy serca, jest jednak wykonywana również u dzieci, czy u pacjentów, którym wszczepiono rozruszniki, czy specjalne zastawki.

Zalety badania metodą Holtera

Metoda Holtera pozwala na wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości pracy serca, co jest związane z dwudziestoczterogodzinnym monitorowaniem. Tu warto podkreślić olbrzymie znaczenie diagnostyczne, związane z rytmem snu. To właśnie podczas snu, zmieniają się stany czynnościowe układu nerwowego, które wpływają również na funkcjonowanie serca. Wiele schorzeń łatwiej jest wykryć właśnie w stanie niepełnej świadomości, ponieważ na przyśpieszoną pracę organu, nie wpływają wtedy emocje, wysiłek fizyczny, czy nawet procesy zachodzące w układzie trawiennym. Warto przy tym również podkreślić o sposobie uzyskiwaniu wyników. Jest nim złożony wykres, którego zapis, jest analizowany przez specjalistyczny program komputerowy. To w nim ustawiane, są indywidualne dla wybranego pacjenta dane tak, aby określić, czy informacje pozyskane metodą Holtera, mogą  być podstawą diagnozowania chorób kardiologicznych.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas