Materiał Partnera Z czym udać się do neurologa?

Z czym udać się do neurologa?

Neurolog to lekarz-specjalista, do którego zadań należy ogólnie badanie i leczenie ośrodkowego układu nerwowego. Do chorób, którymi się zajmuje należy spektrum schorzeń, które mogą dotknąć zarówno najmniejsze dzieci, jak i osoby starsze. Jak wygląda wizyta u neurologa, jakie badania wykonuje i zleca oraz z jakimi objawami i schorzeniami należy się do niego zgłosić?

Leczenie układu nerwowego

Układ nerwowy to najważniejszy zarówno dla ciała jak i mózgu układ w całym organizmie. Składa się na niego mózg, rdzeń kręgowy oraz to, czym są połączone – ośrodkowym układem nerwowym. Drugim elementem układu nerwowego jest obwodowy układ nerwowy, czyli rozsiane po całym ciele zwoje i nerwy, odpowiedzialne m.in. za odczuwanie i odbieranie bodźców zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza organizmu.

Do zadań lekarza-neurologa należy głównie badanie i leczenie układu nerwowego. Często współpracuje on z psychiatrą, ponieważ choroby związane z psychiką i emocjami nierzadko wiążą się z fizycznymi uszkodzeniami któregoś z elementów ośrodkowego układu nerwowego.

Do specjalistów w dziedzinie neurologii należy Mateusz Gutkowski, specjalista-neurolog z Chojnic w województwie pomorskim. Przyjmuje on pacjentów, którzy skarżą się na chroniczne bóle głowy oraz mają objawy neurologiczne związane z chorobami degradacyjnymi układu nerwowego. Neurolog może też przeprowadzać badania wstępne do pracy w niektórych zawodach.

Pierwsze badanie u neurologa

Na pierwszym badaniu neurolog przeprowadza wywiad z pacjentem. Pyta o historię choroby oraz inne schorzenia i brane leki. Dzięki temu może ustalić, czy objawy, na które uskarża się pacjent nie są powiązane z czym innym.

Neurolog może wykonać także proste badania odruchów fizjologicznych. Należą do nich liczne odruchy kończyn. Obserwuje on, jak pacjent mówi i chodzi. Może sprawdzić też, czy jego ośrodkowy układ nerwowy działa prawidłowo, sprawdzając czucie w różnych miejscach na ciele.

Lekarz-neurolog może zlecić specjalistyczne badania, pozwalające na ocenę poszczególnych elementów układu nerwowego. Należą do nich rezonans magnetyczny (MRI), tomografia komputerowa (TK), elektroencefalografia (EEG) oraz tomografia emisyjna (PET-CT). Może też poprosić o wykonanie zdjęć rentgenowskich wybranych partii ciała, aby wykluczyć lub potwierdzić przyczyny niektórych schorzeń, które mogą być związane np. ze złamaniami czy uszkodzeniami stawów.

Choroby neurologiczne

Do chorób neurologicznych, z którymi bezwzględnie należy zgłosić się do neurologa należą: choroby Parkinsona i Alzheimera, pląsawica Huntingtona, padaczka, rwa kulszowa, zwyrodnienia kręgosłupa oraz stany po udarze. Każde uszkodzenie mózgu także powinno być skonsultowane z neurologiem. Wszelkie nowotwory mózgu związane są z leczeniem neurologicznym. Wreszcie przewlekłe bóle głowy oraz migreny również są przyczyną do udania się na badanie neurologiczne. Warto z niego skorzystać, aby jak najszybciej wdrożyć leczenie.

Opracowanie:

Podziel się