Artykuł sponsorowany Bezbolesne leczenie ubytków próchnicowych za pomocą abrazji powietrznej

Bezbolesne leczenie ubytków próchnicowych za pomocą abrazji powietrznej

Tradycyjne borowanie zębów z wykorzystaniem wierteł pomimo podania znieczulenia nierzadko wiąże się z dużym dyskomfortem pacjenta i bólem spowodowanym mikrouszkodzeniami zdrowej tkanki. Rozwiązanie między innymi tych problemów stanowi technologia abrazji powietrznej. Wykorzystuje się ją nie tylko w stomatologii zachowawczej, ale także profilaktyce, ortodoncji oraz protetyce.

Charakterystyka abrazji powietrznej

To zabieg, który powstał w odpowiedzi na nierzadko powodujące dyskomfort leczenie metodą borowania, czyli za pomocą wiertła dentystycznego. W abrazji powietrznej wykorzystuje się urządzenie wytwarzające strumień powietrza pod ciśnieniem, zawierający mikrokulki tlenku glinu. Substancja nie wywołuje reakcji alergicznych i nie uszkadza zdrowej części zęba, dziąseł i zębiny podczas zabiegu. Działa jedynie na miejsce zmienione chorobowo. Warto wspomnieć, że w wysokim stężeniu występuje ona w czarnej herbacie lub majeranku. Wykonywanie zabiegów z zastosowaniem abrazji powietrznej oferuje swoim pacjentom między innymi Centrum Stomatologii Wapdent w Krakowie.

Zastosowanie abrazji powietrznej

Metoda wykorzystywana jest w wielu dziedzinach stomatologii. Przede wszystkim do leczenia ubytków niepróchnicowych (ubytki klinowe), jak i próchnicowe zębów stałych i mlecznych. Jej działanie cechuje skuteczność zarówno w zaawansowanych uszczerbków, jak i tych, które dopiero się pojawiają. Odpowiednio wczesna wizyta w gabinecie pozwala zapobiec dalszemu rozwojowi próchnicy na powierzchni żującej zębów. Ponadto z abrazją powietrzną można spotkać się w dziedzinie profilaktyki dentystycznej i procesie lakowania. Pomaga w dokładnym usunięciu płytki oraz osadu nazębnego, powodując lepsze przywarcie laku w szczelinach. Także ortodonci oraz protetycy wykorzystują tę technikę. W pierwszym przypadku pozwala na lepsze połączenie aparatu ortodontycznego ze szkliwem, w drugim zaś przygotowuje powierzchnię zębów filarowych do założenia mostu adhezyjnego.

Zalety abrazji powietrznej

To przede wszystkim brak bólu, co eliminuje konieczność podawania pacjentom znieczulenia lub jego ograniczenie do niezbędnego minimum. Dzięki temu alergicy, kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby z chorobami serca mogą korzystać z komfortowego leczenia zębów bez stresu. To także znaczne udogodnienie dla osób zmagających się z nadwrażliwością na ból. Abrazja powietrzna nie powoduje przegrzania się opracowywanej powierzchni, więc nie skutkuje podrażnieniem miazgi. Nie stanowi także zagrożenia w postaci skaleczenia tkanek miękkich w jamie ustnej. Można mówić o pełnym bezpieczeństwie tej technologii. Równie dużą zaletą jest brak uszkodzeń w postaci mikropęknięć szkliwa, a także sposobność szybkiego i łatwego wykrycia zmian chorobowych bez konieczności naruszania zdrowej struktury zębów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas