Artykuł sponsorowany Spuchnięte dziąsło. Co może oznaczać?

Spuchnięte dziąsło. Co może oznaczać?

Obrzęk, nazywany w języku potocznym opuchlizną powstaje, gdy w tkankach miękkich gromadzi się nadmiar płynu. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych lub limfatycznych wynikająca z choroby, chociaż nie zawsze. Opuchlizna może być przecież objawem alergii, naturalnych zmian hormonalnych, a nawet zmęczenia. Dlaczego i kiedy puchną akurat dziąsła?

Dlaczego dziąsła puchną?

Najczęstszą przyczyną puchnięcia dziąseł są rozmaite podrażnienia i stany zapalne. Lekka opuchlizna może pojawić się np. wtedy, gdy zbyt mocno szczotkujemy zęby, robimy to nieprawidłowo lub szczoteczką o zbyt twardym włosiu. Do podrażnienia dziąseł może dojść również podczas jedzenia twardych pokarmów, takich jak chipsy lub picia gorących napojów. Podrażnienie z opuchlizną może też pojawić się podczas rekonwalescencji po zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej. U zdrowych osób tego typu problemy zazwyczaj ustępują samoistnie.

Jeśli opuchliźnie towarzyszy ból i krwawienia z dziąseł, które przybierają wyraźnie ciemniejszy kolor, najprawdopodobniej rozwinął się stan zapalny. Zapalenia dziąseł (gingivitis) nie wolno lekceważyć, ponieważ jest to moment, w którym można jeszcze zatrzymać postępowanie choroby i całkowicie ją wyleczyć. Zaniedbanie na tym etapie skutkuje rozwojem zapalenia przyzębia (periodontitis), czyli przewlekłego zapalenia, które stopniowo niszczy tkanki podtrzymujące ząb i prowadzi do jego utraty.

Jak pozbyć się opuchlizny dziąseł?

Łagodne podrażnienia dziąseł nie muszą być powodem do zmartwienia. Zazwyczaj wystarczy zmienić sposób szczotkowania zębów i unikać spożywania drażniących pokarmów, by po kilku dniach stan w jamie ustnej wrócił do normy. Jeżeli jednak objawy nie ustępują albo się nasilają, trzeba jak najprędzej wybrać się do dentysty. W przypadku zapalenia dziąseł szybka reakcja jest kluczowa dla osiągnięcia jak najlepszych efektów leczenia.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne są regularne przeglądy stomatologiczne i jak wiele informacji o ogólnym zdrowiu pacjenta dentysta może wyczytać ze stanu jamy ustnej. Z medycznego punktu widzenia zapalenia dziąseł są bardzo interesującym zjawiskiem. Po pierwsze zaskakuje skala problemu; szacuje się, że na choroby przyzębia cierpi ponad połowa populacji krajów rozwiniętych. Druga ciekawa sprawa odnosi się do przyczyn rozwoju zapaleń. Najczęściej winna jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, jeśli jednak badanie nie potwierdza takiego scenariusza, należy przypuszczać istnienie choroby ogólnoustrojowej (np. cukrzycy) i skierować pacjenta na dalsze badania – opowiada ekspert z kliniki stomatologicznej BoaDent w Katowicach.

Leczenie zapalenia dziąseł wymaga przede wszystkim usunięcia przyczyny schorzenia, czyli nagromadzonej płytki nazębnej lub kamienia. Taki zabieg wykonuje się podczas jednej wizyty w gabinecie dentystycznym (warto poddawać mu się regularnie w celach profilaktycznych). Pacjent powinien zadbać o właściwą higienę jamy ustnej, czyli stosować się do zaleceń, które na pewno będzie miał dla niego stomatolog. Uzupełnieniem terapii mogą być płukanki ziołowe (np. z rumianku) lub stomatologiczne maści bądź żele (wg zaleceń lekarza).

W zaawansowanych stadiach zapalenia dziąseł konieczna może okazać się terapia antybiotykiem, a w skrajnych przypadkach nawet chirurgiczne usunięcie zmienionej chorobowo tkanki. Tego typu leczenie nie jest przyjemne, toteż warto postarać się o dokładne mycie zębów na co dzień i regularną higienizację, co zmniejszy ryzyko rozwoju choroby.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas