Artykuł sponsorowany Depresja u dzieci - problem, którego nie należy lekceważyć

Depresja u dzieci - problem, którego nie należy lekceważyć

Depresja u dzieci i młodzieży diagnozowana jest coraz częściej. Stanowi poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia młodych ludzi, gdyż znacznie zwiększa ryzyko podejmowania prób samobójczych. Ponadto jej rozpoznanie u najmłodszych pacjentów może być utrudnione z uwagi na nietypowe objawy. Z tego powodu nie należy lekceważyć symptomów, które mogłyby wskazywać na występowanie tej choroby.

Objawy depresji u młodych pacjentów

Nie istnieją oddzielne kryteria diagnostyczne dla depresji dziecięcej, chorobę diagnozuje się zatem na podstawie typowych objawów występujących u dorosłych pacjentów. Należą do nich m.in. długotrwały spadek nastroju, zaburzenia snu i apetytu czy często pojawiające się uczucie niepokoju. Wśród dzieci i młodzieży występuje jednak również wiele nieswoistych symptomów wskazujących na to zaburzenie. U młodych pacjentów z depresją obserwuje się m.in. objawy somatyczne, takie jak bóle głowy czy nudności. Mogą one maskować symptomy zaburzenia o podłożu emocjonalnym, co stosunkowo często zdarza się w przypadku najmłodszych dzieci cierpiących z powodu depresji.

U młodzieży takie nieswoiste oznaki choroby objawiają się z reguły nieco inaczej. Jak tłumaczą specjaliści z Centrum Terapii ENSO z Gdańska, u nastolatków cierpiących z powodu depresji mogą pojawić się zachowania agresywne i autodestrukcyjne, nadmierna pobudliwość bądź trudności w koncentracji uwagi. Z tego powodu młodzi ludzie często miewają problemy z nauką, nie chcą uczestniczyć w zajęciach szkolnych ani dodatkowych, nawet jeśli do niedawna sprawiały im przyjemność. Nastolatkom cierpiącym z powodu depresji zdarza się również unikać kontaktów towarzyskich oraz spędzać więcej niż zazwyczaj czasu przed komputerem.

Co robić, gdy podejrzewasz depresję u swojego dziecka?

Chociaż objawy depresji u młodych ludzi często nie wskazują jednoznacznie na tę chorobę, rodzice zazwyczaj zauważają zmiany w zachowaniu swoich dzieci. Jeśli zaobserwujesz coś nietypowego, warto porozmawiać z psychologiem dziecięcym. Specjalista oceni, czy zaobserwowane przez Ciebie symptomy wskazują na depresję. Może także zaproponować konsultację lekarską lub dołączenie do grupy terapeutycznej. Najlepiej będzie udać się na konsultację z dzieckiem, które potrzebuje pomocy. Wielu nastolatków trudno jest jednak namówić na takie spotkanie. W podobnej sytuacji możesz najpierw porozmawiać ze specjalistą bez udziału młodego człowieka.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas