Artykuł sponsorowany Badania w ciąży – kiedy trzeba je wykonać?

Badania w ciąży – kiedy trzeba je wykonać?

Badania w ciągu trwania całej ciąży są obowiązkowe. Oznacza to, że kobieta musi się dostosować do zaleceń lekarza prowadzącego i wykonywać zalecone przez niego badania ginekologiczne i diagnostyczne. Pierwsza wizyta służy rozpoznaniu ciąży i zleceniu początkowych badań krwi. Określanym jako najmniej komfortowym badaniem według kobiet jest badanie tolerancji glukozy, które wykonywane jest między 24. a 28. tygodniem ciąży.

Pierwsze badania w ciąży

Wszystkie badania powinny być wykonywane regularnie już od momentu rozpoznania ciąży u kobiety. Wizyty u lekarza oraz przeprowadzenie obowiązkowych i zalecanych badań bardzo często pozwala zredukować ryzyko wystąpienia powikłań w ciąży, jak i w trakcie porodu. Niezmiernie ważna jest ultrasonografia, czyli USG oraz badania laboratoryjne, takie jak zmierzenie glukozy. Badania genetyczne wykonuje się jedynie w określonych przypadkach, najczęściej, gdy występuje ryzyko wystąpienia chorób genetycznych. Brak wykonywania badań na bieżąco w czasie ciąży może skutkować zwiększeniem ryzyka poronienia, obumarciem wewnątrzmacicznym płodu czy powikłaniami okołoporodowymi.

Podczas pierwszej wizyty wykonywane jest najczęściej badanie ultrasonograficzne, czyli USG. Lekarz ginekolog daje wówczas także skierowanie na takie badania jak:

  • określenie grupy krwi i czynnika Rh,

  • morfologia krwi,

  • badanie moczu,

  • badanie poziomu glukozy na czczo,

  • wykluczenie zakażenia wirusem HIV, a także wirusowym zakażeniem wątroby typu C.

Poza tym wykonuje się cytologię oraz bakteriologią. Konieczne jest także zmierzenie ciśnienia tętniczego i masy ciała.

Badanie glukozy w ciąży

Większość badań przeprowadzonych w trakcie ciąży nie jest dla kobiety trudna do przejścia. Jedynym utrudnieniem może okazać się konieczność zgłoszenia się do laboratorium w celu wykonania badania glukozy na czczo. Oznaczenie poziomu glukozy na czczo polega na pobraniu próbki krwi na około 8 godzin po ostatnim posiłku. Badanie to wykonuje się między 24. a 28. tygodniem ciąży z użyciem 75 g glukozy. Przed wykonaniem badania należy zorientować się, czy glukoza zapewniania jest przez laboratorium, czy trzeba ją nabyć samemu i przynieść ze sobą. Jak zaleca ekspert z Gabinetu Ginekologicznego dr. n. med. Jacka Skórczewskiego, odżywianie przed wykonywanym badaniem nie powinno odbiegać od normy. Nie zaleca się stosowania żadnych eliminacyjnych diet, które mają ograniczyć węglowodany. Po pobraniu krwi kobieta musi wypić 75 g glukozy rozpuszczonej w 250 ml wody. Takie badanie trwa niekiedy dwie godziny. W tym czasie pacjentka nie może podejmować żadnej aktywności fizycznej ani pić czy jeść. Bardzo często pojawiają się nudności oraz wymioty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas