Artykuł sponsorowany Wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat cytologii

Wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat cytologii

Podstawowym badaniem w kierunku diagnostyki nowotworu szyjki macicy jest cytologia. Ponadto pozwala ona wykryć zakażenie wirusem HPV. Stosowana jest też w leczeniu nadżerki szyjki macicy, ocenie stanu nabłonka pochwy czy określeniu skuteczności środków hormonalnych. Polega na pobraniu wymazu zawierającego komórki błony śluzowej szyjki macicy za pomocą wziernika i specjalnej szczoteczki.

Wskazania do cytologii

Każda dorosła, a czasem także młodsza kobieta powinna wykonywać cytologię. Zaleca się, aby po raz pierwszy udać się na badanie w wieku dwudziestu pięciu lat lub wcześniej, jeśli rozpoczęte zostało współżycie. Należy przeprowadzać je co trzy lata, jednak w przypadku kobiet aktywnych seksualnie powinno to mieć miejsce co roku przez pierwsze trzy lata od inicjacji. Jeśli każde z nich miało prawidłowy wynik, możliwe jest wykonywanie cytologii w standardowych odstępach czasu. Należy bowiem mieć świadomość, że trzy czwarte kobiet prowadzących życie seksualne to nosicielki wirusa brodawczaka ludzkiego, będącego główną przyczyną wspomnianego nowotworu, dlatego tak ważna jest systematyczna kontrola stanu naszego zdrowia.

Przygotowanie do badania

Cytologia jest jednym z podstawowych badań dla kobiet i jako takie wykonywane jest w każdym gabinecie ginekologicznym, również w tym prowadzonym przez doktor Danutę Kardzis w Gdańsku. Zapisując się na jego przeprowadzenie, należy jednak wiedzieć o konieczności właściwego przygotowania do wizyty. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim fazę cyklu, cytologii nie można bowiem przeprowadzić podczas miesiączkowania. Ponadto pamiętajmy o odstawieniu preparatów dopochwowych na cztery dni przed badaniem. Jeśli wykonywane jest ono dwa dni po miesiączce, powinnyśmy używać zwykłych podpasek w ostatnim dniu krwawienia. Na dobę przed spotkaniem z ginekologiem należy powstrzymać się od współżycia czy używania wibratora, nie poddawać się badaniu ginekologicznemu oraz USG dopochwowemu. Przeciwwskazaniem będą również infekcje pochwy.

Wyniki badania cytologicznego

Kluczowe informacje dotyczą tego, czy w rozmazie występują komórki prawidłowego nabłonka tarczy i kanału szyjki macicy, czy znajdują się w nim komórki podejrzane lub nieprawidłowe. W tym drugim przypadku konieczne będzie przeprowadzenie kolejnych badań i dalsze konsultacje. Najczęściej kolejny krok to kolonoskopia umożliwiająca obejrzenie pochwy, dolnej części kanału szyjki macicy i powierzchni szyjki macicy w powiększeniu, a także biopsja, podczas której pobierany jest mały wycinek tkanki z kanału szyjki macicy. Pamiętajmy jednak, że nieprawidłowy wynik samej cytologii nie oznacza jednoznacznej diagnozy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas