Artykuł sponsorowany Aparaty ruchome – najważniejsze informacje

Aparaty ruchome – najważniejsze informacje

Krzywy zgryz to przede wszystkim problem występujący u dzieci, ale często także u dorosłych, którzy zaniedbali ten kłopot na wczesnym etapie rozwoju. Aby wszystko skorygować, wykorzystuje się aparaty ortodontyczne ruchome. Czy to dobry wybór? Kiedy dokładnie postawić na to rozwiązanie? Co powinieneś wiedzieć o aparatach tego rodzaju? Spieszymy z odpowiedzią!

Aparat ruchomy – budowa i najpopularniejszy rodzaj

Ruchomy aparat ortodontyczny ma dość prostą konstrukcję. Zbudowany jest głównie z płyty akrylowej, którą umieszcza się na podniebieniu lub wyrostku zębodołowym żuchwy. W aparacie montuje się także elementy ruchome, są to między innymi sprężyny, śruby, które wykonane są ze stali, co pozwala na zmianę kształtu uzębienia. Kolejnym elementem ruchomym w strukturze aparatu jest wyciąg gumowy. Modyfikowanie ustawienia części ruchomych sprawia, że zęby można dowolnie wychylać, przesuwać, a nawet doprowadzać do odsunięcia się wargi dolnej lub górnej. Aparaty ruchome zapewniają więc wybiórcze rozszerzanie lub zwężanie łuku zębowego.

Aparat ortodontyczny ruchomy – zalecenia ortodonty

Od właścicielki Laboratorium Ortodontycznego dowiedzieliśmy się kilku ciekawych informacji na temat zaleceń, o jakich należy pamiętać, nosząc aparat ortodontyczny ruchomy. Poniżej kilka z najważniejszych:

  • Aparat działa tylko wtedy, gdy jest noszony. Warto więc robić to często i długo. Każdego dnia nie może to być mniej niż 4 godziny. Najlepiej za dnia i całą noc.
  • Aparatu nie wolno rozkręcać w okresie adaptacyjnym.
  • Zdjęcie aparatu ruchomego powinno być wykonane powoli i dokładnie. Wszystko zaczyna się od obustronnego podważenia klamer. Tylko wtedy nie dojdzie do jego odkształcenia.
  • Na początku zęby mogą nieco boleć, więc czas noszenia warto stopniowo wydłużać.
  • W aparacie ruchomym nie wolno spożywać posiłków.
  • W trakcie noszenia aparatu należy oddychać przez nos, usta pozostają zamknięte.

To oczywiście kilka podstawowych zaleceń, ale jest ich więcej. Można tutaj wymienić między innymi konieczność pilnowania wizyt kontrolnych, czy regularne rozkręcanie aparatu, co 7,10 lub 14 dni. Wszystko zależy od zaleceń ortodonty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas