Artykuł sponsorowany Diagnostyka chorób tarczycy. Jakie badania należy wykonać?

Diagnostyka chorób tarczycy. Jakie badania należy wykonać?

Choroby tarczycy są dość powszechne, a lekarze alarmują, że z roku na rok jest ich coraz więcej – zwłaszcza niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto. Ich wczesna diagnostyka jest ważna, ponieważ organ ten wpływa na pracę innych układów, organów i w zasadzie całego organizmu. Warto więc dowiedzieć się więcej o najważniejszych badaniach i objawach, które powinny skłonić do ich wykonania.

Objawy chorób tarczycy

Tarczyca to gruczoł zlokalizowany w przedniej części szyi tuż poniżej krtani. Mimo że jest mała i niepozorna, jej rola jest ogromna. Jednym z jej najważniejszych zadań jest wytwarzanie i wydzielanie do organizmu hormonów – tyroksyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny. Wpływają one na szereg różnych procesów, m.in. przemianę materii, metabolizm cholesterolu, białka, tłuszczów, działanie układu nerwowego. W związku z tym jakiekolwiek nieprawidłowości w pracy tarczycy objawiają się w najróżniejszy sposób, np.:

  • nadmiernym przybieraniem na wadze lub utratą wagi, mimo prawidłowej diety;
  • uczuciem zmęczenia, nadmierną sennością, problemami z koncentracją;
  • obniżonym nastrojem bez wyraźnej przyczyny;
  • stałym odczuwaniem zimna lub uczuciem gorąca;
  • zaburzeniami miesiączkowania, trudnościami w zajściu w ciążę.

Badania na tarczycę

Jednym z podstawowych badań na tarczycę jest TSH. Jest to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, który wpływa na poziom hormonów produkowanych przez tarczycę. Wysoki poziom TSH świadczy o niedoczynności tarczycy, natomiast niski o nadczynności. Kolejnym wskaźnikiem zdrowia tarczycy są trójjodotyronina i tyroksyna (FT3, FT4). Są to hormony wytwarzane przez tarczycę. Ich podwyższone lub zaniżone wyniki odpowiadają konkretnym schorzeniom. Podczas diagnostyki tarczycy uwzględnia się również przeciwciała anty-TG i anty-TPO. Wykonuje się je przy podejrzeniu choroby Hashimoto i Graves-Basedowa. Oprócz badań z krwi pomocne jest też USG tarczycy.

Diagnostyka krok po kroku

Jak się dowiedzieć, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo? Zauważając u siebie objawy opisane wcześniej, nie ma co zwlekać – trzeba umówić się do lekarza rodzinnego i opowiedzieć o swoich obawach. Lekarz wypisze skierowanie na badanie TSH. Jeśli wykaże ono jakiekolwiek nieprawidłowości, zostaną przeprowadzone badania pogłębione bądź też lekarz napisze skierowanie do endokrynologa. Można też udać się samodzielnie na sprawdzenie TSH, na przykład do Laboratorium Analitycznego Andrzej Janowicz w Świnoujściu i z gotowym wynikiem pójść od razu do placówki POZ. W przypadku, gdy w najbliższej rodzinie są osoby borykające się z chorobami tarczycy, badanie TSH warto przeprowadzić raz do roku lub tak często, jak zasugeruje to lekarz. Zaniedbanie tej kwestii może prowadzić do problemów zdrowotnych, których większość z nas pragnie uniknąć. Dlatego dbajmy o siebie i wykonujmy badania regularnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas