Artykuł sponsorowany Zakres działalności laboratoriów analiz medycznych

Zakres działalności laboratoriów analiz medycznych

Analityka medyczna, nazywana też diagnostyką laboratoryjną, jest szczególną dyscypliną medycyny. Celem prowadzenia analiz medycznych jest dokładne poznanie składu i parametrów krwi pobranej od konkretnego pacjenta. Na podstawie wyników takich analiz możliwe jest postawienie diagnozy w przypadku choroby lub monitorowanie wdrożonego już leczenia, np. przez ustalenie sposobu metabolizowania leków przez pacjenta. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się dzięki pracy laboratoriów analiz medycznych?

Laboratoryjne badania immunologiczne

Ten rodzaj badań służy ocenie zdolności obronnych organizmu pacjenta – wyjaśnia specjalista z Laboratorium APC. Z badań immunologicznych korzystamy głównie w celu rozpoznania chorób zakaźnych oraz schorzeń o charakterze autoagresji. Same badania polegają na wykrywaniu obecności i stężeń poszczególnych przeciwciał albo antygenów, a na podstawie ich wyników możliwe jest ustalenie trafnej diagnozy i wdrożenie właściwego leczenia. Ten rodzaj badań laboratoryjnych stosowany jest w rozpoznaniu m.in. różyczki, boreliozy, WZW, mononukleozy czy toksoplazmozy.

Laboratoryjne badania biochemiczne

Biochemia krwi wykonywana jest w oparciu o osocze. Wyniki takich badań umożliwiają ocenę zdrowia i sprawności funkcjonowania prawie wszystkich organów pacjenta. Profil biochemii wybieramy w zależności od tego, na jakim układzie organizmu chcemy się skupić, innymi słowy – gdzie szukamy przyczyn pogorszonego samopoczucia.

Najczęściej zlecanym profilem jest ogólny (nazywany też podstawowym) ponieważ jego wyniki pozwalają na kompleksową ocenę ogólnego stanu zdrowia. W skład tego profilu wchodzi OB, morfologia, elektrolity, glukoza i profil lipidowy, czyli ocena stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi pacjenta. Dodatkowo wykonywane jest tu ogólne badanie moczu.

Laboratoryjne badania genetyczne

Badania genetyczne stanowią najmłodszą dziedzinę ogólnodostępnej diagnostyki laboratoryjnej i wciąż wykonywane są tylko w nielicznych placówkach – mówi ekspert łódzkiego Laboratorium Analiz Medycznych. Najczęściej wykorzystywane są do wykrywania chorób przenoszonych przez kleszcze, WZW, a także wirusa HIV. Przełomowym osiągnięciem w zakresie badań genetycznych jest możliwość rozpoznawania wrodzonych predyspozycji do zapadania na ciężkie choroby genetyczne i cywilizacyjne. Dzięki takim testom możliwe jest odpowiednio szybkie rozpoczęcie profilaktyki i właściwe zwiększenie częstotliwości badań kontrolnych.

Inne badania specjalistyczne

Analizy medyczne pełnią też istotną rolę podczas dociekania przyczyn problemów z płodnością. Wśród takich badań możemy wymienić testy na przeciwciała przeciwplemnikowe. Badania te pozwalają na diagnozę bezpłodności o podłożu immunologicznym. Inne badania umożliwiające ocenę jakości nasienia to posiew oraz test migracji. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas