Materiał Partnera Terminy szczepień kotów dostępnych w Przychodni Weterynaryjnej Jacka Jakubka

Terminy szczepień kotów dostępnych w Przychodni Weterynaryjnej Jacka Jakubka

Jedną z usług Przychodni Weterynaryjnej prowadzonej przez Jacka Jakubka są szczepienia kotów. Te zabiegi odgrywają bardzo ważną rolę. Chronią zdrowie i życie zwierzaków, bez względu na to czy żyją tylko w domu czy wychodzą na zewnątrz. Każdy opiekun i każda opiekunka tych czworonogów muszą znać kalendarz podawania interesujących nas preparatów. Dlatego też opisujemy go w poniższym artykule.

Szczepienia ochronne zwierząt

Opisywane zabiegi dzielą się na szczepienia zasadnicze oraz dodatkowe. Obie grupy chronią koty przed niebezpiecznymi czynnikami chorobotwórczymi. W pierwszym wypadku to wirus FPV wywołujący koci tyfus oraz wirusy FCV oraz FHV-1 powodujące koci katar. Natomiast szczepienia dodatkowe zapobiegają rozwojowi:

  • wścieklizny,

  • białaczki kotów,

  • chlamydiozy, czyli bakteryjnego zapalenia spojówek,

  • grzybicy.

W przychodni Jacka Jakubka działającej od 1994 roku realizowane są wszystkie wymienione szczepienia. Kalendarz jest ustalany indywidualnie z opiekunami, lecz można podać przybliżone terminy. Zatem kiedy wraz z czworonogiem należy odwiedzić tarnowski gabinet weterynaryjny? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Kalendarz szczepień kotów

Weterynarz może szczepić wyłącznie zdrowe i odrobaczone koty. Podanie preparatu ochronnego zwierzętom zmagającym się z chorobami zaszkodzi ich zdrowiu. Przechodząc do terminów, pierwsze szczepienie zasadnicze zwykle przypada na 8-9 tydzień życia kota. Jeśli nie ma przeciwwskazań, czworonóg musi przyjąć kolejną dawkę w 11-13 tygodniu życia. Termin trzeciego szczepienia to zwykle 16-17 tydzień od narodzin kota. Po tym następuje dłuższa przerwa. Weterynarz podaje dawkę przypominającą dopiero po roku. Trzeba też pamiętać o ochronie dorosłych osobników. Zwierzaki wychodzące należy szczepić, co rok, niewychodzące przynajmniej, co 2-3 lata. To jeszcze nie wszystko, co trzeba wiedzieć o profilaktyce chorób zagrażających życiu.

Terminy szczepień kotów w wersji zasadniczej za nami, czas, więc na dodatkowe. W tym przypadku kalendarz jest dość zróżnicowany. Pierwsza dawka szczepionki przeciw białaczce jest podawana w 8 tygodniu życia kota. Druga po 3-4 tygodniach a następne, co rok. Kolejne zabiegi opisuje specjalistka z Przychodni Weterynaryjnej Jacka Jakubka:

Pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonujemy nie wcześniej niż w 12 tygodniu życia czworonoga. Kolejne po roku a dorosłe koty powinny otrzymywać dawki przypominające, co 2-3 lata.

Kiedy podawane są preparaty przeciw chlamydiozie? Pierwszy raz w 9 tygodniu życia kota, drugi po 3-4 tygodniach i dalej, co rok. Szczepienia zwierząt odgrywają ważną rolę i zawsze warto o nich pamiętać.

Opracowanie:

Jacek Jakubek Przychodnia Weterynaryjna

Tarnów , Gumniska 11

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas