Materiał Partnera Zabiegi stomatologiczne u psów – co należy wiedzieć?

Zabiegi stomatologiczne u psów – co należy wiedzieć?

Problemy stomatologiczne nie dotyczą tylko ludzi, ale również zwierząt. Jeśli nasz pupil cierpi na problemy z uzębieniem, należy systematycznie dokonywać przeglądów stomatologicznych i zadbać o należytą higienę jego jamy ustnej. Problemy stomatologiczne mogą być początkiem innych, poważnych schorzeń. Warto wiedzieć, jakie zabiegi obejmuje psia stomatologia i jak przygotować zwierzę do zabiegu.

Jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u psów?

Najpopularniejszym zabiegiem stomatologicznym u psów jest usuwanie kamienia nazębnego. Gdy osad nazębny przemieni się w kamień, nie da się go usunąć domowymi metodami. W gabinecie weterynaryjnym oczyszcza się zęby psa za pomocą narzędzi generujących ultradźwięki. Jest to metoda w pełni bezpieczna, która nie powoduje żadnych uszkodzeń zębów. Jeżeli kamień nazębny nie jest usuwany, może to doprowadzić do choroby przyzębia, czyli paradontozy.

Jeśli doszło do zapalenia miazgi zęba u psa, należy przeprowadzić leczenie kanałowe. Jest to zabieg bolesny, dlatego wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Trzeba mieć świadomość, że choć jest to leczenie skuteczne, to może w niektórych przypadkach doprowadzić do pewnych powikłań.

Bardzo często u psów wykonuje się również zabieg usuwania zęba, czyli ekstrakcji. Może być ona konieczna na skutek wypadku, zmian chorobowych lub poważnych uszkodzeń. Taki zabieg to ostateczność, ale czasami jest konieczny.

Jak przygotować zwierzę do zabiegu stomatologicznego?

Kontrolę stomatologiczną czworonoga należy wykonywać raz lub dwa razy w roku. Najważniejsza jest oczywiście profilaktyka, czyli mycie zębów pastą dla zwierząt, prawidłowe żywienie, a także stosowanie tabletek oczyszczających zęby. Jak zauważają pracownicy warszawskiej Przychodni Weterynaryjnej Hau-Miau, nawet po profesjonalnym i w pełni skutecznym zabiegu usuwania kamienia nazębnego bardzo szybko zaczyna odkładać się osad nazębny, dlatego niezbędna jest systematyczna kontrola oraz dbanie o nienaganną higienę.

Do zabiegów stomatologicznych wykonywanych w znieczuleniu ogólnym niezbędne jest odpowiednie przygotowanie psa. Dwanaście godzin przed planowanym zabiegiem zwierzę może pić tylko wodę, a w samym dniu zabiegu powinno się ograniczyć jego wysiłek fizyczny. Po zabiegu pies będzie przebywał w lecznicy od około czterech do sześciu godzin i otrzyma środki przeciwbólowe, które później należy podawać samodzielnie w domu. Przez pierwsze dwanaście godzin po powrocie zaleca się utrzymanie głodówki i położenie czworonoga w przyciemnionym miejscu, gdyż jeszcze przez kilkanaście godzin organizm psa pozostanie nadwrażliwy.

Opracowanie:

Przychodnia Weterynaryjna Hau-Miau Lek. Wet. Anna Więcławek

Warszawa , Jana Sobieskiego 60 lok. U15

Podziel się