Artykuł sponsorowany Najczęściej występujące psie choroby

Najczęściej występujące psie choroby

Dobre samopoczucie i zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół to dla wielu właścicieli sprawa najwyższej wagi. Trudno się dziwić - gdy zwierzak spędza z nami większość swojego życia, staje się niejako członkiem rodziny. Tym bardziej trudno pogodzić się z jego cierpieniem, którego powodem może być choroba. Dobrze jest więc nauczyć się rozpoznawać ból u psa, by w razie nagłej potrzeby zwrócić się bezpośrednio do gabinetu weterynaryjnego w celu uzyskania dalszej pomocy.

Jak rozpoznać chorobą u pupila?

Wykrycie pierwszych objawów choroby u psa bywa bardzo problematyczne. Z oczywistych względów nie dowiemy się, co mu dolega ani gdzie odczuwa ból. Wyróżnia się jednak pewne charakterystyczne zmiany w zachowaniu czworonoga, które od razu powinny przykuć naszą uwagę. Jeśli nasz pupil na co dzień jest żywiołowy i energiczny i nagle bez wyraźnego powodu tę energię traci - to może być pierwszy ważny sygnał, którego nie można zlekceważyć. To samo tyczy się zauważalnej niechęci do spożywania karmy i ogólnej utraty apetytu u psa.

Skarbnicą wiedzy na temat stanu zdrowia czworonoga jest bez wątpienia jego wygląd, a szczególnie sierść. U zdrowego psa jest ona gładka i lśniąca, podczas gdy chore osobniki narażone są na jej nadmierne wypadanie, gdy borykają się np. z chorobami skóry. Naszą uwagę powinna zwrócić także nawracająca u psa biegunka oraz częste wymioty. Według specjalistów z Gabinetu Weterynaryjnego Medicor-Vet są to jasne sygnały, by zabrać pupila na badania. 

Najczęściej występujące choroby u psów

Warto tutaj uściślić, że niektóre rasy psów są szczególnie narażone na określone rodzaje chorób - przykładowo duże psy, takie jak nowofundlandy czy owczarki podhalańskie, podatne są na schorzenia stawów (m.in. dysplazję stawów biodrowych). Jest jednak wiele dolegliwości, które określane są jako “uniwersalne” dla każdej rasy. W przypadku rozpoznania choroby warto skonsultować dany przypadek z wykwalifikowanym  weterynarzem.

Do najczęściej występujących psich chorób zaliczają się:

  • choroby odkleszczowe (kleszcz sam w sobie nie będzie groźny dla zwierzaka, jednak przenoszone przez niego choroby już tak - borelioza i babeszjoza mogą stanowić poważne zagrożenie zdrowia i życia psa),

  • choroby oczu (zaćma, choroby związane z niewłaściwym ukształtowaniem się powiek itp.),

  • schorzenia stawów (najczęściej biodrowych i łokciowych),

  • choroby zakaźne (m.in. parwowiroza, nosówka, zapalenie wątroby - w większości przypadków wykonuje się zapobiegawcze szczepienia w celu ich uniknięcia, bądź leczenie z użyciem antybiotyków po wystąpieniu objawów).

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas