Materiał Partnera Jak przyzwyczaić zwierzę do mycia zębów?

Jak przyzwyczaić zwierzę do mycia zębów?

W Polsce świadomość w zakresie opieki stomatologicznej dla zwierząt domowych jest wciąż na relatywnie niskim poziomie. Traktuje się ją raczej jak dodatkową profilaktykę niż rzeczywistą potrzebę. Tymczasem weterynarze ostrzegają, że dbanie o zęby m.in. psów czy kotów jest niezwykle istotne i może zapobiec cierpieniu oraz różnym chorobom. Jakim dokładnie?

Dlaczego higiena jamy ustnej zwierząt jest tak ważna?

Większość ludzi doświadczyła w przeszłości bólu zęba i zdaje sobie sprawę z dyskomfortu, jaki wywołuje ten stan. Przed podobnymi nieprzyjemnościami można skutecznie ochronić zwierzęta domowe tak samo, jak poprzez własne nawyki, np. myjąc jego zęby. Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna nie tylko ze względu na zdrowie zębów, ale również funkcjonowanie organów takich jak serce, wątroba czy nerki. Są one podatne na infekcje powodowane przez bakterie. Stomatologią zwierząt zajmują się specjaliści z kliniki Maciej Piwko Przychodnia weterynaryjna.

Jak więc przeprowadzić mycie zębów u psa czy kota? Może być to dość problematyczne, dlatego dobrze wiedzieć, jak przyzwyczaić pupila do ingerencji w jego jamę ustną. Odpowiednie przygotowanie oszczędzi zwierzęciu stresu oraz sprawi, że codzienna higiena stanie się  rutynowym spędzaniem wspólnego czasu i nie pogorszy relacji. Zanim przystąpimy do szczotkowania, należy przyzwyczaić pupila do dotyku w okolicach pyska. Warto robić to w trakcie jakiegoś przyjemnego dla zwierzęcia zajęcia, np. zabawy czy pieszczot.

Jakich środków używać do pielęgnacji jamy ustnej zwierząt?

W gabinetach weterynaryjnych dostępne są specjalne pasty do mycia zębów zwierząt. Nie zawierają one szkodliwych dla nich substancji takich jak fluor. Mają zapach pokarmu – najczęściej różnego rodzaju mięs. Aby przyzwyczaić zwierzę do preparatu, dobrym pomysłem jest rozprowadzenie go palcem po zewnętrznej stronie zębów i dziąseł. Pierwsze próby mogą być trudne, ale warto mieć cierpliwość – z czasem pupil powinien przyzwyczaić się do tego zabiegu, który pozwoli uniknąć wielu chorób leczonych w ramach stomatologii weterynaryjnej.

Po oswojeniu zwierzęcia z preparatem można przejść do nakładania pasty również na wewnętrzną stronę zębów. Najlepiej rozprowadzić ją na gaziku, aby zwierzak miał szansę zapoznać się z obecnością ciała obcego w okolicach języka. Kolejnym etapem jest już używanie szczoteczki i mycie wszystkich zębów pupila. Na początku można zastosować standardową szczoteczkę dla dzieci. Dzięki małej główce i gumowej konstrukcji nie będzie ona zbyt inwazyjna dla podopiecznego. Następnie, w celu ułatwienia i usprawnienia codziennej higieny, warto postawić na specjalistyczną szczoteczkę weterynaryjną, która myje równocześnie zewnętrzną i wewnętrzną stronę zębów i dziąseł.

Opracowanie:

Piwko Maciej, lek. wet. Spec. chirurg

Dzierżoniów , gen. Grota Roweckiego 1b

Podziel się