Artykuł sponsorowany W jaki sposób przeprowadzane jest RTG zwierząt?

W jaki sposób przeprowadzane jest RTG zwierząt?

Prześwietlenie rentgenowskie to jedna z podstawowych metod diagnostycznych zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt. Pozwala ona wykryć różnego rodzaju choroby czy urazy i zastosować odpowiednie leczenie. Na czym polega specyfika przeprowadzania tego badania u zwierząt? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, czytaj dalej ten artykuł.

Czy RTG u zwierząt przeprowadza się tak samo, jak u ludzi?

Prześwietlenie rentgenowskie jest nieocenioną metodą diagnozowania chorób u zwierząt, jednak z racji tego, że zwierzęta to, oględnie mówiąc, mało zdyscyplinowani pacjenci, jego przeprowadzenie jest nieco trudniejsze niż u ludzi. Rzadko które zwierzę jest w stanie samo z siebie pozostać w bezruchu na czas kilku minut, dlatego w przypadku RTG zwierząt bardzo często podaje się środki uspokajające lub też stosuje się pełną narkozę. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie ułożenie zwierzęcia do badania i zaoszczędzenie mu stresu. Często konieczne jest ułożenie kończyn zwierzęcia w określony sposób, co jest możliwe m.in. dzięki specjalnym kształtkom, paskom itp. Sedacja i narkoza pomagają także zwiotczyć mięśnie, co dodatkowo ułatwia poprawne ułożenie zwierzęcia do badania.

Kiedy przeprowadza się RTG u zwierząt?

Rentgen u zwierzęcia może być niezbędny w wielu różnych przypadkach, w tym:

  • podejrzenia złamania kości,

  • podejrzenia obecności ciała obcego w przewodzie pokarmowym,

  • podejrzenia guza,

  • obecności kamieni w przewodzie moczowym,

  • uszkodzenia narządów,

  • chorób układu oddechowego,

  • ciąży.

Należy jednak mieć na uwadze, że z racji nieobojętnej dla zdrowia naszego pupila ekspozycji na promienie rentgenowskie oraz potrzeby podania środka uspokajającego lub narkozy, badanie takie wykonuje się jedynie w uzasadnionych przypadkach. Badania RTG są także wskazane u zwierząt w starszym wieku w celu profilaktyki zdrowotnej. W Krakowie badanie rentgenowskie, jak i cały szereg innych badan diagnostycznych, można wykonać na przykład w klinice weterynaryjnej Dr Hau.

W sytuacji zalecenia wykonania badania RTG u naszego pupila należy pamiętać o tym, iż zwierzę powinno być na czczo, jak też o zdjęciu wszelkich przedmiotów, jak obroża itp. W przypadku psów warto mieć na uwadze, że mokra sierść może wywołać zakłócenia obrazu rentgenowskiego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas