Materiał Partnera Na czym polega diagnostyka obrazowa zwierząt?

Na czym polega diagnostyka obrazowa zwierząt?

Posiadanie zwierzęcia to duża odpowiedzialność. W końcu trzeba odpowiednio o nie zadbać. Samo karmienie nie wystarczy, istotna jest również kwestia zdrowia. Szczepienia, kontrole, odrobaczanie, badania morfologiczne… to tylko część działań, które są podejmowane podczas wizyty ze zwierzęciem u weterynarza. Kolejną ważną kwestią jest diagnostyka obrazowa. Na czym ona polega?

Co to jest diagnostyka obrazowa?

Głównym celem tej diagnostyki jest stworzenie obrazów dotyczących zmian zachodzących wewnątrz ciała pacjenta. Badania wchodzące w skład tego działu medycyny to: USG, RTG i EKG. Diagnostyka obrazowa jest wykorzystywana do określania miejsca występowania urazu lub zmiany patologicznej, badania różnego rodzaju schorzeń oraz analizy ilościowej. Zastosowanie jej u zwierzęcia może pomóc we wczesnym wykryciu danej choroby. Na czym polegają poszczególne badania?

USG

Być może sam uczestniczyłeś kiedyś w badaniu USG. Jeśli tak, to wiesz zapewne, że nie ma się czego obawiać – nie jest ono ani bolesne, ani inwazyjne. Tak samo sytuacja wygląda u zwierząt. To nieszkodliwe badanie pozwala skontrolować stan takich narządów jak nerki, wątroba, jelita, pęcherz moczowy, śledziona, macica, jajniki czy prostata. Wykorzystuje się je również do sprawdzenia przebiegu ciąży.

Do badań trzeba odpowiednio przygotować zwierzę. Jeśli sprawdzana jest jama brzuszna, należy zrezygnować z podawania zwierzęciu jedzenia na 12 godzin przed USG oraz powstrzymać je przed piciem i oddawaniem moczu na 2 godziny przed badaniem. Kontrolowany pęcherz musi być natomiast wypełniony – zwierzę nie powinno oddawać moczu na około godzinę przed USG.

RTG

Promieniowanie rentgenowskie jest zazwyczaj wykorzystywane w przypadku złamań lub urazów kości. Ale to nie jego jedyna funkcja. Badanie pozwala na kontrolę innych narządów wewnętrznych znajdujących się w jamie brzusznej lub klatce piersiowej. U szczeniąt, które w przyszłości będą stosunkowo ciężkie (ok.20 kg) zaleca się RTG stawów biodrowych i łokciowych. Podczas tych badań pozycja psa nie należy do komfortowych. W celu uspokojenia zwierzęcia (a tym samym nienarażania go na zbędne działanie szkodliwych promieni rentgenowskich poprzez powtarzanie badania) poddaje się je premedykacji. W tym przypadku konieczna jest 12-godzinna głodówka pacjenta.

EKG

To badanie wykorzystuje się w celu rozpoznawania zaburzeń rytmu serca. Zalecane jest głównie wtedy, kiedy podejrzewa się występowanie tego problemu. Może się to objawiać zaburzeniami równowagi u zwierząt, utratą przytomności lub dusznościami. Wykonanie EKG jest konieczne również przed zabiegiem anestezjologicznym w znieczuleniu ogólnym. Badanie może zalecić weterynarz, który zauważy nieprawidłowości podczas rutynowej wizyty. Podczas EKG elektrody mocuje się zazwyczaj na kończynach zwierzęcia. Przed badaniem pacjent powinien być suchy.

Badania wykonuje się u weterynarza, np. w Przychodni Weterynaryjnej św. Franciszka. Wczesne zdiagnozowanie choroby daje większą szansę na jej wyleczenie. Dlatego nie warto czekać – zadbaj o kondycję fizyczną Twojego zwierzaka i pozwól mu cieszyć się dobrym zdrowiem przez lata.

Podziel się