Artykuł sponsorowany Prawidłowe odrobaczanie zwierząt

Prawidłowe odrobaczanie zwierząt

Istnieje wiele rodzajów robaków, które mogą wywoływać choroby u psów i kotów. Należą do nich glisty, tasiemce, tęgoryjsce, włosogłówki czy przywry. Ich rozwój w organizmie zwierzęcia może prowadzić do pogorszenia się jego stanu zdrowia, a w konsekwencji konieczności wdrożenia leczenia. Aby temu zapobiec warto systematycznie podawać psu lub kotu preparaty na odrobaczenie, które pomogą pozbyć się robaków z organizmu i zachować zdrowie w dobrej kondycji.

Kiedy zwierzę może zarazić się pasożytem?

Wszystkie zwierzęta domowe, niezależnie od wieku oraz płci narażone są na zarażenie się pasożytami wewnętrznymi. Nie jest ważne czy przebywają one na stałe w domu czy też często wychodzą na spacery ze swoimi właścicielami. Stopień ryzyka jest ten sam i dlatego wymaga się, aby monitorować zdrowie psów i kotów możliwie cyklicznie. Szczenięta mogą zarazić się glistą w wieku płodowym, a kocięta choć rodzą się wolne od pasożytów, mogą zarazić się w trakcie karmienia przez matkę. W późniejszym wieku istnieje niebezpieczeństwo złapania pasożyta występującego w glebie i w wodzie. Stadia larwalne mogę się też znajdować w mięsie lub tkankach myszy, ptaków czy płazów, na które polują psy i koty.

Jak często odrobaczać psa lub kota?

Prawdopodobieństwo zarażenia się larwami któregoś z wymienionych pasożytów ocenia weterynarz. Musi on poznać zwyczaje zwierzęcia, czy wychodzi na wybieg, jeśli tak jak często, czy zwierzę uczestniczy w wystawach i konkursach oraz czy ma kontakt z innymi przedstawicielami gatunku. Na tej podstawie możliwe jest przeprowadzenie skutecznego odrobaczenia. Prawidłowa ekspertyza jest możliwa po przeprowadzeniu dodatkowych badań kału (badania parazytologiczne) i analizie ich wyników. W przypadku braku takich badań lub tego, że piec lub kot są typowo zwierzętami domowymi, które nie uczestniczą w konkursach odrobaczanie należy przeprowadzić dwa razy w ciągu roku. W przypadku psów myśliwskich oraz przebywających często na wybiegu zaleca się odrobaczanie raz w miesiącu.  Pierwsze odrobaczenie szczeniąt w przypadku psów należy wykonać po upływie 2 tygodni życia, a u kociąt po ukończeniu 5 tygodnia życia. Zabiegi te należy powtarzać regularnie co 3 tygodnie u szczeniąt i co 5 tygodni u kociąt przez cały okres karmienia mlekiem matki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas