Materiał Partnera Skuteczne zwalczanie pasożytów u zwierząt małych i egzotycznych z przychodnią weterynaryjną Felis

Skuteczne zwalczanie pasożytów u zwierząt małych i egzotycznych z przychodnią weterynaryjną Felis

Choroby pasożytnicze należą do jednej z najczęściej występujących kategorii schorzeń, z którymi zmagają się zarówno małe zwierzęta domowe, jak i zwierzęta egzotyczne. Tego rodzaju problemy dają wiele, przykrych, a nierzadko także niebezpiecznych objawów, dlatego warto trzymać rękę na pulsie i zadbać o odpowiednią profilaktykę oraz zwalczanie tego rodzaju chorób z przychodnią weterynaryjną Felis.

Najczęstsze pasożyty u zwierząt małych i egzotycznych

Pasożyty atakujące organizmy małych zwierząt domowych oraz zwierząt egzotycznych dzielą się na dwie kategorie: wewnętrzne oraz zewnętrzne. Jeżeli chodzi o pierwszą grupę, czyli tak zwane endopasożyty, to są to m.in. tasiemce, nicienie (w tym m.in. glisty oraz tęgoryjce) oraz pierwotniaki (np. kokcydia oraz giardia).

Jeśli natomiast mowa o robakach zewnętrznych (ektopasożytach), to są to głównie pchły, kleszcze, wszy, nużeńce, świerzbowce, wszoły oraz larwy much. Tak naprawdę wszystkie wymienione pasożyty są na ogół groźne dla zdrowia, a nawet życia zwierząt. Rzadko bowiem dochodzi tu do zjawiska symbiozy, które zresztą może przeistoczyć się niespodziewanie w inwazyjną formę choroby pasożytniczej.

Rozpoznawanie i leczenie pasożytów u zwierząt małych i egzotycznych

Rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób pasożytniczych u małych i egzotycznych zwierząt zajmuje się m.in. lek. wet. Agnieszka Hałaczkiewicz-Czernicka z Przychodni weterynaryjnej Felis z Pajęczna. Specjalistka ta posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe oraz nowoczesny sprzęt diagnostyczny umożliwiający wykonanie wielu, ważnych badań. Ponadto, stale podnosi ona także swoje kwalifikacje poprzez udział w różnych szkoleniach oraz kursach.

Aby rozpoznać zakażenie endopasożytami, na ogół potrzeba wykonać badania kału. Jeżeli natomiast chodzi o objawy typowe dla chorób pasożytniczych, to jest to m.in. gwałtowny i spory spadek masy ciała (także w połączeniu ze zwiększonym apetytem), szybkie męczenie się (nawet po niewielkim wysiłku), intensywne wymiotach oraz biegunki, a także apatia oraz zmatowienie sierści.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas