Artykuł sponsorowany Jakie są przyczyny kamienia nazębnego u psów?

Jakie są przyczyny kamienia nazębnego u psów?

Kamień nazębny u psów to problem, z którym walczy wielu właścicieli czworonogów. Jest to wynik nieodpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej, prowadzącej do powstawania osadu w jamie ustnej. Zaniedbanie higieny zębów u czworonożnych przyjaciół może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak choroby przyzębia czy nawet utrata zębów. Jakie są najczęściej spotykane przyczyny powstawania kamienia nazębnego u psów?

Przyczyny pojawienia się kamienia nazębnego u pupila

Kamień nazębny tworzy się z osadu gromadzącego się na powierzchni zębów. Osad jest mieszaniną śliny, resztek jedzenia oraz bakterii. Należy zaznaczyć, że opisywane problemy są najczęściej zauważane u psów starszych. Niezależnie jednak od wieku, płci czy rasy, najczęstszą przyczyną pojawienia się problemów z zębami u czworonoga jest brak higieny jamy ustnej. Niestety, niewielu właścicieli dba o codzienną pielęgnację zębów swojego pupila, co sprzyja gromadzeniu się osadu i powstawaniu kamienia nazębnego. To powoduje konieczność usuwania zanieczyszczeń w gabinecie lekarza weterynarii. Podejmują się go osoby zatrudnione m.in. w Przychodni Weterynaryjnej Lazurowa.

Objawy kamienia nazębnego u psów

Jeden z najbardziej oczywistych objawów problemów z zębami u psa to nieprzyjemny zapach z pyska. Oprócz tego u części czworonogów występuje ból w jamie ustnej spowodowany chorobą przyzębia, do której prowadzi brak profilaktyki lub predyspozycje rasowe. Jeżeli podejrzewasz problemy z kamieniem nazębnym u swojego czworonoga, przyjrzyj się jego zachowaniu. W razie wątpliwości udaj się do gabinetu świadczącego usługi stomatologiczne dla zwierząt.

Zapobieganie gromadzeniu się kamienia nazębnego u psów

Codzienne czyszczenie zębów psa specjalną pastą pozwoli na zapobieganie powstawania kamienia nazębnego. Preparaty dostosowane do potrzeb psów może pomóc dobrać lekarz weterynarii np. z wcześniej wspomnianego gabinetu. Ważne okazuje też regularne przychodzenia na kontrole stomatologiczne u lekarza weterynarii i wykonywanie zabiegów profilaktycznych polegających na usuwaniu kamienia nazębnego oraz na diagnostyce jamy ustnej, do czego zalicza się badanie stomatologiczne oraz zrobienie zdjęć RTG. Dodatkowo warto od czasu do czasu podawać psu gryzaki, które mogą mechanicznie ścierać kamień.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas