Materiał Partnera W jakich sytuacjach wykonuje się cesarskie cięcie u suczki/kotki?

W jakich sytuacjach wykonuje się cesarskie cięcie u suczki/kotki?

Choć cesarskie cięcie kojarzone jest głównie ze szpitalną porodówką, operacje tego typu wykonuje się także w gabinetach weterynaryjnych. W świecie zwierząt również zdarzają się sytuacje, kiedy ciąże naszego pupila trzeba rozwiązać z pomocą chirurga. Niejednokrotnie tylko w ten sposób uratować można matkę oraz jej dzieci. Kiedy przeprowadzenie operacji jest wskazane?

Wskazania do cięcia cesarskiego u suczki/kotki

Nowoczesne gabinety weterynaryjne posiadają wyposażenie, które umożliwia przeprowadzenie nawet najbardziej skomplikowanych operacji. Decyzja o cesarskim cięciu może zostać podjęta nagle, ale wykonanie operacji może być też zaplanowane przez specjalistę. Natomiast największą zaletą planowanego cięcia cesarskiego jest możliwość wyboru terminu, w którym zostanie ono wykonane. Ma to istotny wpływ na przeżywalność szczeniąt/kociąt i obniżenie ryzyka wystąpienia powikłań poporodowych u matki. Z kolei zabieg interwencyjny wykonywany jest wtedy, gdy nie istnieje inny sposób na zakończenie trwającego porodu. Wskazaniami do cesarskiego cięcia u zwierząt są:

  • rasy predysponowane (yorki, bulgogi francuskie, buldogi angielskie, maltańczyk),
  • problemy zdrowotne w poprzedniej ciąży,
  • ciąża patologiczna,
  • preferencje właściciela psa.

Przeprowadzaniem operacji zajmuje się lekarz ze specjalizacją z chirurgii weterynaryjnej.

Dlaczego niektóre rasy psów mają problem z donoszeniem ciąży?

Jak informuje specjalista z gabinetu weterynaryjnego „Felis” – największe problemy z porodem mają zazwyczaj rasy miniaturowe i brachycefaliczne. U tych pierwszych często dochodzi do niestosunku porodowego, czyli sytuacji, kiedy płód jest za duży w stosunku do kanału rodnego. Rasy miniaturowe mają też skłonność do przeładowania macicy i ciąż jednopłodowych. Częściej niż u większych psów dochodzi u nich do zaburzeń emocjonalnych. Jeżeli zaś chodzi o rasy brachycefaliczne to poród utrudnia im specyficzna budowa układu oddechowego.

Cesarskie cięcie na życzenie właściciela

Właściciele kotów i psów – zwłaszcza tych z rodowodem- coraz częściej decydują się na operacyjne rozwiązanie ciąży. Hodowcy boją się utraty cennych szczeniąt/kociąt, a także pragną oszczędzić bólu suczce/kotce, z którą związani są emocjonalnie. Wiele osób obawia się również odebrać poród w warunkach domowych, z powodu braku doświadczenia.

Weterynarz poproszony o wykonanie cięcia cesarskiego powinien ustalić jego najbardziej optymalny termin. Na podstawie badań, specjalista określa wiek płodów oraz ich zdolność do przeżycia poza organizmem matki. Jeżeli specjalista nie chce podjąć się wykonania operacji, powinien wskazać placówkę, w której będzie to możliwe.

Opracowanie:

Podziel się