Materiał Partnera Stosowanie leków homeopatycznych u zwierząt

Stosowanie leków homeopatycznych u zwierząt

Nie tylko ludzie chorują, ale także nasi czworonożni przyjaciele borykają się z problemami zdrowotnymi. Właściciele zwierząt chcąc w naturalny i skuteczny sposób pomóc pupilowi poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami, sięgają po leki homeopatyczne dla zwierząt. To właśnie one znajdują coraz szersze zastosowanie w opiece weterynaryjnej nad zwierzętami domowymi i gospodarskimi. Kiedy warto sięgnąć po takie alternatywne metody lecznicze?

Czym są leki homeopatyczne i na jakiej zasadzie działają?

Homeopatia weterynaryjna jest jedną z niekonwencjonalnych i alternatywnych metod leczenia zwierząt. Jest ona systemem leczniczym, który wykorzystuje specjalnie przygotowane, rozcieńczone substancje do pobudzenia mechanizmów samoleczenia organizmu. Leki homeopatyczne występują w postaci łatwo rozpuszczalnych w wodzie granulek. Niekiedy mają także postać kropli. Oparte są o naturalne komponenty, lepiej przyswajalne przez organizm. Do produkcji leków homeopatycznych wykorzystywane są głównie substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego.

Lecznicza moc każdego z leków homeopatycznych zwiększa się wraz ze zwiększeniem stopnia rozcieńczenia. Po dokładnym rozcieńczeniu preparaty nigdy  nie są toksyczne dla organizmu. Aby doprowadzić do wyleczenia zwierzęcia, należy stosować małe dawki leków, gdyż homeopatia działa na zasadzie bodźca, zapoczątkowując w organizmie proces samowyleczenia. Zasadą w homeopatii jest dostosowanie dawki preparatu do przebiegu choroby. Oznacza to, że im gwałtowniejszy przebieg choroby, tym większa powinna być częstotliwość. Należy pamiętać, aby nie podawać preparatów bez uprzedniej konsultacji z weterynarzem z Chorzowa, który objaśni sposób podania, a także wskaże rodzaj preparatów, które należy podawać naszemu pupilowi.

Kiedy powinno się stosować leki homeopatyczne u zwierząt?

Przy każdej jednostce chorobowej można podać zwierzęciu leki homeopatyczne, np. w chorobach ostrych, wirusowych, bakteryjnych, z biegunką, czy wymiotami. Homeopatia może także wspomagać terapię konwencjonalną, która poprawia wchłanianie, usprawnia detoksykację, poprawia krążenie, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, czy uodparniająco. Leki homeopatyczne są stosowane także w leczeniu wielu schorzeń i w zapobieganiu niektórym urazom. Należą do nich zaburzenia okołoporodowe, zapalenie wymion u krów oraz kulawizna u koni. U psów, czy kotów terapia homeopatyczna może wzmocnić ich mechanizmy odtruwające oraz nasilić reakcje obronne. Jest to doskonała alternatywa dla standardowej terapii farmakologicznej. Istnieje dużo dowodów na to, że jest to jedna z lepszych form leczenia, która uzdrawia organizm i pozwala na jego autoregenerację.

Coraz częściej można zauważyć, że wielu weterynarzy włącza leczenie homeopatyczne u swoich czworonożnych „pacjentów” i stosuje te leki w rozmaitych schorzeniach z dużym powodzeniem. Zwierzak wraca do formy szybko, a efekty leczenia są czasami spektakularne – zauważa lekarz weterynarz z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie, która świadczy kompleksowe usługi z zakresu diagnostyki i leczenia zwierząt domowych oraz zwierząt egzotycznych.

Skala stosowania homeopatii, jako metody leczniczej stale rośnie i będzie wzrastała w miarę zwiększenia się liczby lekarzy dysponujących niezbędną wiedzą. Zwiększa się także świadomość właścicieli zwierząt, którzy chcą leczyć swoich futrzanych czworonogów przy pomocy nieinwazyjnych metod leczenia. Warto także zauważyć, że homeopatia nie konkuruje z medycyną konwencjonalną, której niejednokrotnie nie da się niczym zastąpić. Stanowi ona cenne rozszerzenie możliwości współczesnej medycyny w profilaktyce i leczeniu chorób i schorzeń zwierząt.

Podziel się