Materiał Partnera Jak stworzyć odpowiednie warunki do trzymania królika w domu?

Jak stworzyć odpowiednie warunki do trzymania królika w domu?

Króliki znajdują się w czołówce zwierząt domowych, zaraz po psach i kotach. Skutecznie walczą o podium z takimi gatunkami jak chomiki, świnki morskie, myszy czy rybki. Nalezą one jednak do dość dużych zwierzaków, dlatego mają również odpowiednie wymagania co do wybiegu oraz ogólnych warunków życia. Co powinno znaleźć się na liście niezbędnych zakupów, kiedy planujesz przygarnąć królika?

Klatka nie wystarczy – zapewnij mu ruch!

Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących właścicieli królików jest zakup zbyt małej klatki. Obecnie coraz więcej właścicieli decyduje się na bezklatkowy chów królików. Są to zwierzęta na tyle inteligentne, że bez problemu można nauczyć je korzystać z kuwety. Powinna być wyścielona drewnianym żwirkiem, najlepiej typu pelet. Dla osób, które nie mogą przystosować domu poprzez odpowiednie zabezpieczenie przewodów, najlepszym wyjściem będzie zakup kojca. Króliki oczywiście mogą być trzymane w tradycyjnych klatkach, jednak ich wymiary to minimum 100 cm długości na jednego osobnika. Ponadto, nie powinny przebywać w niej 24 godziny na dobę. Optymalne jest zapewnienie im minimum 5 godzin ruchu w ciągu dnia.

Co powinieneś kupić przed adopcją królika:

  • Klatkę lub kojec o wymiarach minimum 100 cm;
  • Miskę na karmę;
  • Miskę lub poidełko na wodę;
  • Paśnik na siano;
  • Plastikową kuwetę;
  • Pelet lub drewniany nietoksyczny żwirek.

Czym żywić króliki?

Kluczowym elementem diety królika jest siano. Układ pokarmowy zajęczaków powinien cały czas pracować, w przeciwnym razie zwierzę może się pochorować, a nawet stracić życie. Dostęp do świeżej wody i dobrej jakości siana nie może być w żaden sposób ograniczony. Wysokojakościowe siano najłatwiej poznać po zielonkawym kolorze i świeżym, ziołowym zapachu. Prócz siana niezbędne w diecie jest podawanie ziół, takich jak babka lancetowata, liście drzew i krzewów owocowych, mniszek lekarski, pokrzywa. Są doskonale zarówno w formie świeżej, jak i suszonej, która jest dostępna w sklepach zoologicznych. Warzywa i owoce ze względu na dużą ilość cukru powinny być podawane maksymalnie raz dziennie w formie przysmaku.

Sucha karma jest tak naprawdę produktem zbędnym. Jeśli jednak ze względu na wygodę zdecydujesz się ją podawać, najlepsza będzie ta w całości pozbawiona zbóż oraz sztucznych barwników i konserwantów. Bogaty asortyment pokarmu oraz akcesoriów dla królików można znaleźć w sklepie ZOO Mini mieszczącym się w lubońskim Centrum Pajo. Prócz standardowych akcesoriów warto zakupić również zabawki, które sprawią, że Twoje zwierzę nie będzie z nudów niszczyło wyposażenia podczas twojej nieobecności.

Opracowanie:

ZOO Mini

Luboń , Żabikowska 66 lok. Centrum Pajo

Podziel się