Materiał Partnera Złamany ząb u psa. Co robić?

Złamany ząb u psa. Co robić?

Złamany ząb boli, tak samo psa, jak i człowieka. Pozostawienie ułamanego zęba bez leczenia prowadzi do jeszcze większego bólu i powikłań nie tylko w obrębie jamy ustnej. Aby zaoszczędzić swojemu pupilowi zbędnego bólu i uchronić go przed poważną chorobą, w razie niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć właśnie o złamaniu zęba, koniecznie zabierz go do weterynarza-stomatologa.


Skąd wiedzieć, że psa boli ząb?

Złamanie zęba jest drugim pod względem częstotliwości problemem stomatologicznym psów (po chorobach przyzębia). Zazwyczaj złamaniu ulega kieł, czyli jeden z dłuższych, a jednocześnie najważniejszych zębów. Do takiej sytuacji może dojść w wyniku wypadku, np. potrącenia przez samochód, ale także podczas zabawy (aportowanie twardych przedmiotów) lub nawet jedzenia. Zdarza się, że o problemie dowiadujemy się natychmiast, jeśli jesteśmy świadkami takiego nieszczęśliwego zdarzenia. Jednak częściej o tym fakcie świadczy nietypowe zachowanie czworonoga podczas jedzenia. Jeśli twój pies zaczął jeść niechętnie, mimo iż jest głodny, odchodzi od miski nienajedzony, albo w trakcie jedzenia przechyla głowę na bok i stara się jeść jedną stroną, trzeba mu pomóc. Jeżeli w wyniku złamania doszło do odsłonięcia miazgi, może powstać ropień okołowierzchołkowy, zgorzel, a ostatecznie nawet zakażenie krwi. Im wcześniej zabierzesz pupila do specjalisty stomatologii weterynaryjnej, tym lepiej.


Leczenie złamanego zęba u psa

Obecnie stosuje się kilka metod leczenia złamanych zębów u psów, a wybór odpowiedniej uzależniony jest od stopnia uszkodzenia. Weterynarz musi więc dokładnie zbadać zwierzę, najlepiej z użyciem profesjonalnych narzędzi diagnostycznych. Na dokładną ocenę uszkodzeń pozwala wykonanie zdjęcia RTG. Gdy okazuje się, że złamaniu zęba towarzyszy jego pęknięcie również w części korzeniowej, konieczna może okazać się ekstrakcja. Usunięcie zęba u psa jest zabiegiem bardzo skomplikowanym, toteż preferowaną metodą jest bezpieczniejsze i mniej inwazyjne leczenie kanałowe.

Nie wszystkim nieszczęśliwym wypadkom z udziałem naszych pupili możemy zapobiegać, jednak warto próbować. Dziś wiemy, w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do złamania zęba, toteż zawsze namawiamy właścicieli naszych pacjentów do przestrzegania kilku zasad – opowiada nasz rozmówca z Ośrodka Stomatologii i Ortodoncji Weterynaryjnej we Wrocławiu. Po pierwsze, nie należy zachęcać psów do aportowania bardzo twardych przedmiotów, np. kamieni, a takie sytuacje wciąż dość często się zdarzają. Po drugie, do gryzienia powinniśmy dawać pupilom konkretne, przeznaczone do tego przedmioty. To ważne, nie tylko ze względu na zdrowie zębów, ale też kształtowanie nawyków naszych pupili – przecież nie chcemy uczyć ich, by gryzły wszystko, co znajdą.

Jako właściciele, a więc opiekunowie psów, powinniśmy więcej uwagi poświęcać ich uzębieniu. Statystyki są alarmujące – ponad 80% psów w Polsce cierpi na choroby przyzębia. A te mogą nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Aby chronić naszych czworonożnych przyjaciół, nauczmy się więc dbać o ich zęby. Jeśli potrzebujesz wskazówek odnośnie prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej swojego psa, albo chciałbyś sprawdzić, czy z jego uzębieniem wszystko w porządku, odwiedź specjalistę stomatologii weterynaryjnej w swojej okolicy.

Podziel się