Materiał Partnera Jak przygotować psa do wystawy?

Jak przygotować psa do wystawy?

Wielu właścicieli marzy o tym, aby pokazać psa na wystawie. Jest to pewnego rodzaju prestiż, pomagamy popularyzować rasę i zdobywamy tytuły, które są ważne, jeśli chcemy założyć hodowlę. Opiekunowie skupiają się często na samym wyglądzie psa, podczas gdy ocenie podlega również jego zachowanie i zdolność do posłuszeństwa. To dość ciężkie doświadczenie dla zwierzęcia i dla jego opiekuna, ale można się do niego należycie przygotować!

Szkoły oferujące wychowanie psów jak Piespotrafi.pl bardzo często mają w swojej ofercie również przygotowanie psa do wystawy. Zdajemy sobie sprawę, że jest to stresujące wydarzenie dla zwierzęcia i dla jego właściciela podpowiadamy, więc, na co należy zwrócić uwagę i jak przygotować psa do wystawy.

Rozpoczęcie przygody z wystawami

Zgodnie z zasadami wprowadzonymi przez Związek Kynologiczny w Polsce w wystawach mogą brać udział wyłącznie psy zarejestrowane w Związku lub innej organizacji honorowanej przez FCI. Po dopełnieniu wszelkich formalności możemy zapisać naszego czworonoga na wystawy międzynarodowe, wystawy krajowe, wystawy klubowe, wystawy championów lub pokazy popularyzujące psy rasowe. Jeśli jesteśmy początkującymi trzeba szczególną uwagę poświęcić przygotowaniu i psa i siebie- żaden pies nie jest do tego przygotowany od urodzenia, trzeba go nauczyć wielu rzeczy. Warto zacząć od mniejszych wystaw, gdzie pies i my będziemy mieli czas na zapoznanie się z ich przebiegiem i panującymi tam zasadami. Tak naprawdę, jeśli zdecydujemy się na posiadanie psa wystawowego to przygotowanie go do wystawy powinno odbywać się przez cały czas. Ważne jest jego zdrowie i pielęgnacja, ale musimy go też nauczyć posłuszeństwa i dobrych manier, które są wysoce oceniane na wystawach. Ponieważ na wystawach funkcjonują różne kategorie wiekowe, sędziom można pokazać nawet szczeniaka. Oznacza to, że przygotowuje się go „od małego” do tego, co może go czekać podczas pokazu.

Na czym polega przygotowanie psa do wystawy?

Szkolenie mające przygotować psa do wystawy wygląda nieco inaczej niż takie tradycyjne, domowe wychowanie. Z boku może nam się wydawać, że taki pokaz to bieganie w kółko, stanie przy właścicielu i oglądanie budowy zwierzęcia. Jednak wszystko to wymaga od psa cierpliwości i odpowiedniego zachowania. Dla niego to miejsce, w którym znajdują się inne psy, oczekuje się od niego reagowania na komendy, dotykają go obce ręce. Do tego musimy przygotować naszego pupila! Dużo problemów może sprawić nauczenie psa pokazywania zębów, nauka biegania wystawowego, nauka stania wystawowego czy poddawania się ocenie przez obce osoby. Korzystając z naszych warsztatów mają Państwo pewność, że pies przejdzie przez wszystkie te etapy. Podpowiemy, co zabrać ze sobą na wystawę, jak się do niej przygotować, opowiemy o wymogach sędziów i na co zwracają szczególną uwagę, o różnicach w wystawianiu poszczególnych ras psów, zajmiemy się prezentacją psa w ruchu i prezentacją psa w statyce, nauczymy radzić sobie z dotykiem obcych osób i czerpać radość z tego doświadczenia!

Opracowanie:

Piespotrafi.pl

Międzyzdroje

Podziel się