Artykuł sponsorowany Jak przygotować kota/psa do kastracji?

Jak przygotować kota/psa do kastracji?

Kastracja zwierząt domowych polega na usunięciu narządów produkujących hormony płciowe u samic i samców. Po przeprowadzeniu zabiegu zostaje zahamowany popęd płciowy. Mimo tego, że zabieg nie trwa zbyt długo (najczęściej poniżej pół godziny), należy dobrze się do niego przygotować. Równie ważne jest zapewnienie zwierzęciu dogodnych warunków do rekonwalescencji po powrocie z gabinetu weterynarza. Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować Twojego kota lub psa do kastracji.

Kiedy można zaplanować kastrację?

Planując zabieg kastracji suczki, trzeba wziąć pod uwagę datę cieczki. Najlepiej jest przeprowadzić operację około 1,5 miesiąca po jej zakończeniu. Trzeba również zachować odpowiedni odstęp czasowy po innych standardowych zabiegach weterynaryjnych przeprowadzanych w gabinecie weterynaryjnym. Należy w każdym przypadku odczekać kilka tygodni po szczepieniach i odrobaczaniu. Zwierzę w dniu zabiegu musi być całkowicie zdrowe, bez objawów jakichkolwiek infekcji. Jeśli Twój pies lub kot jest chory, konieczne będzie przełożenie wizyty na inny termin. Starannie wybierz lecznicę dla swojego zwierzaka. Specjalistyczny sprzęt, kompleksowe badania i zabiegi mają w swojej ofercie najlepsze gabinety, np. Przychodnia Weterynaryjna Animal Service w Leźnie k. Gdańska.

Co robić, a czego unikać przed kastracją?

Przed zabiegiem warto zadbać o dobry stan zdrowia psa lub kota. Dzięki temu ma on szansę na szybką rekonwalescencję. Dobrze odżywiony i zdrowy zwierzak lepiej zniesie kastrację. Odpowiednia pielęgnacja zmniejsza też ryzyko powikłań. Zadbaj także o samopoczucie psa. Powstrzymaj się od kąpieli i strzyżenia zwierzaka kilka dni przed datą zabiegu kastracji. Zestresowany pies lub kot może mieć obniżoną odporność. Dodatkowo osłabiony po zabiegu i podatny na atak drobnoustrojów pupil może się rozchorować. Niedosuszona sierść bywa powodem przeziębienia, które dla rekonwalescenta może okazać się źródłem problemów zdrowotnych.

Przed zabiegiem zwierzę powinno zostać zbadane przez weterynarza. Zazwyczaj zleca się też badanie krwi, aby przekonać się, czy nie ma przeciwwskazań do podania narkozy. Zanim zwierzę zostanie poddane zabiegowi kastracji, przez jakiś czas trzeba też powstrzymać się od zmieniania sposobu jego karmienia. Nowe składniki w pożywieniu i przysmaki mogą powodować objawy ze strony układu pokarmowego, które łatwo jest pomylić z jedną z chorób. Ponadto, osłabione biegunką lub wymiotami zwierzę źle zniesie kastrację.

Zabieg kastracji wymaga odpowiedniego przygotowania psa lub kota. Dzięki temu zwierzę ma większe szanse na szybki powrót do formy po operacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas