Artykuł sponsorowany Jak powinno wybierać się imię dla psa?

Jak powinno wybierać się imię dla psa?

Imiona dla psów są bardzo różne. Niektóre osoby inspirują się postaciami z filmów oraz kreskówek. Inne nadają nazwy pupilom, które kojarzą się im z różnymi wydarzeniami życiowymi. Popularne są również imiona nawiązujące do cech charakterystycznych danej rasy, a obecnie panuje trend nadawania psom imion typowo ludzkich. Pies z imieniem Bogdan, Lucjan, Tosia, Stefan czy Ryś już nikogo nie dziwi. Czy jest to jednak prawidłowy sposób nadawania nazw pieskom?

Imię łatwe do przyswojenia dla psa

Wybór imienia dla psa powinien odbywać się nie według upodobań właściciela, ale według uwarunkowań zwierzęcia. Zarówno psy, jak i koty nie odróżniają subtelności między podobnie brzmiącymi słowami. Jest im zatem bardzo trudno odróżnić swoje imię z toku tysięcy słów otaczających ich każdego dnia z wielu stron.

Nie warto zatem stawiać na zbyt skomplikowane imię. Zwierzę będzie je rozpoznawało i je przyswoi, ale jego reagowanie na nie będzie opóźnione. Można to przyrównać do trudnej sztuki wyłapywania słów w zatłoczonym i hałaśliwym miejscu, np. w tramwaju.

Jeśli wybieramy imię dla naszego psa, kierujmy się zatem ważną złotą zasadą: imię musi być krótkie i łatwe do wymówienia. Powinno być także charakterystyczne, czyli wyróżniające się spośród innych słów. Warto, aby miało miękki i przyjemny dźwięk. Powinno przykuwać uwagę. Na imię psa jednak nie składa się samo słowo. Ważna jest także modulacja głosu właściciela. Pupil łatwiej zapamięta własne imię, jeśli będziemy zmieniali ton na wyższy i melodyjny. Najlepiej przygotować zestaw 3-5 barw głosu przy wypowiadaniu imienia zwierzęcia.

Jak nauczyć psa jego imienia?

Wielu właścicieli szczeniaków zastanawia się, jak szybko nauczyć psa rozpoznawania własnego imienia spośród tysiąca dźwięków? Tutaj kolejną cenną wskazówką jest to, aby utrwalić z nim pozytywne skojarzenie. Eksperci z Hodowli Psów Sokoli Dwór - FCI Cavalier King Charles Spaniel, podpowiadają, że należy pupilowi nadać imię od razu, kiedy pojawi się on w domu. Należy przy tym wymawiać je ciepłym oraz aprobującym tonem. Jest to podstawa w budowaniu prawidłowej i rodzinnej relacji z psem.

Przy prawidłowych reakcjach na imię warto nagradzać czworonoga smakołykiem. Wzmacnia to pozytywny przekaz a pies poczuje się kochany i bezpieczny. Pamiętać należy jednak o prawidłowej modulacji. Piesek musi nauczyć się rozpoznawać ton głosu właściciela, aby identyfikować jego nastroje (w początkowej fazie nauki rodzaj tonu głosu może świadczyć o nagrodzie lub też karze).

Cenne informacje i wskazówki:

  1. Przy nauce psa jego imienia warto pamiętać również o kilku rzeczach. Istotne jest to, aby szczeniak w początkowej fazie nauki kojarzył swoje imię z miłym dźwiękiem, oznaczającym również otrzymanie smacznej przekąski.
  2. Jeśli jesteś zdenerwowany na małego podopiecznego, który dopiero uczy się, kiedy jesteś niezadowolony i kiedy nie podoba Ci się to, co zrobił, nie używaj jego imienia. To tylko popsuje Twoje jeszcze dość kruche relacje z psem.
  3. Pies, jeśli wytworzy w sobie negatywne skojarzenia z własnym imieniem, niezbyt chętnie reaguje na wołanie w różnych sytuacjach. Ciężko będzie nauczyć go posłuszeństwa. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas