Materiał Partnera Dlaczego warto poddawać kastracji psy i koty?

Dlaczego warto poddawać kastracji psy i koty?

Coraz więcej właścicieli psów i kotów decyduje się poddać swoich podopiecznych kastracji. W wielu miejscach w Polsce organizowane są także bezpłatne zabiegi sterylizacyjne, z których mogą skorzystać osoby, które nie mają funduszy, by udać się z czworonogiem do weterynarza. Warto podkreślić, że kastracja jest całkowicie bezpieczna dla zwierząt, a nawet pomaga uchronić je przed wieloma chorobami. Dlaczego jeszcze warto poddać kastracji psa lub kota?

Zapobieganie bezdomności zwierząt

Zarówno kotka, jak i suczka co roku może wydać na świat bardzo liczne potomstwo. Niekiedy jest to nawet kilkanaście kociąt lub szczeniaków, którym trzeba znaleźć nowy dom. Niestety w wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie im tego zapewnić. Wiele zwierząt żyje dziko, umierając przedwcześnie z powodu niedożywienia, chorób czy wypadków losowych. Schroniska pękają w szwach, a chętnych na adopcje psa lub kota wciąż jest zbyt mało. Kastracja zwierząt pozwala na skuteczne ograniczenie ich liczebności.

Ochrona przed chorobami nowotworowymi i innymi schorzeniami

Jak przekonuje specjalista z gabinetu weterynaryjnego „Alta-Vet”- kastracja to jedyna, w pełni skuteczna metoda, która zabezpiecza psy i koty przed nowotworowymi chorobami układu rozrodczego. Kotki i suczki przeprowadzenie zabiegu chroni przed ropomaciczem, rakiem sutka i rakiem jajnika. Z kolei u samców znacznie spada ryzyko rozwinięcia się nowotworu prostaty. Kastracja zapobiega także ciążom urojonym, które są szkodliwe dla zdrowia i mają duży wpływ na psychikę zwierzęcia Badania wykazały, że u psów i kotów, które były poddane zabiegowi rzadziej występuje przepuklina. Zwierzęta są też bardziej stabilnie psychicznie. Samiczki są mniej pobudzone i nerwowe w czasie cieczki/rujki. Samce zaś są znacznie spokojniejsze, mniej agresywne. W przypadku kocurów, kastracja eliminuje problem znaczenia terenu moczem o intensywnym i nieprzyjemnym zapachu. Rzadziej również decydują się one na chadzanie własnymi ścieżkami w poszukiwaniu partnerki.

Oczywiste oszczędności

Zabieg kastracji to dla wielu osób spory wydatek. Alternatywą dla zabiegu są zastrzyki hormonalne, jednak powodują one szereg niepożądanych objawów. Warto wygospodarować pieniądze na kastrację czworonoga, gdyż leczenie ewentualnych chorób może kosztować nas znacznie więcej. Nie mówiąc już o cierpieniu zwierzęcia, któremu mogliśmy zapobiec.

Opieka nad zwierzęciem po kastracji

Kastracja odbywa się pod narkozą i trwa około godziny. Po przebudzeniu się zwierzęcia, weterynarz podaje mu środki przeciwbólowe, antybiotyk oraz zakłada specjalny kołnierz, który uniemożliwia czworonogowi wylizywanie miejsca operacji. Specjaliści do zszycia rany stosują obecnie szwy, które same się rozpuszczają. Jeśli jednak weterynarz zdecydował się na użycie nici tradycyjnych, po około 10 dniach od wykonania zabiegu, trzeba będzie udać się do gabinetu celem ich ściągnięcia. Zwierzęta po kastracji dochodzą do siebie zaledwie w kilka dni. Im młodszy jest osobnik, tym lepiej znosi zabieg.

Opracowanie:

Alta-Vet. Przychodnia weterynaryjna

Brodnica , Wybickiego 19 lok. 59

Podziel się