Materiał Partnera Kardiomiopatia rozstrzeniowa - psie serce w opałach

Kardiomiopatia rozstrzeniowa - psie serce w opałach

Psy, podobnie jak ludzie, są stworzeniami, których organizmy nie są wolne od różnego rodzaju schorzeń oraz problemów zdrowotnych. Wpływ na to może mieć wiele czynników zarówno wady genetyczne, jak zła dieta lub zaniedbania ze strony właściciela. Warto jednak przy tym pamiętać, że niektóre schorzenia zdecydowanie częściej zagrażają określonym rasom psów. Jedną z takich chorób jest kardiomiopatia rozstrzeniowa.      

Co to jest kardiomiopatia

Problemy z sercem dotykają nie tylko ludzi, ale również zwierzęta, w tym także psy, przy czym choroby tego typu mogą przyjąć zróżnicowaną formę. Nie da się jednak ukryć, że jedną z częstszych przyczyn zgonów wśród niektórych ras psów, zwłaszcza tych dużych i olbrzymich (doberman, dog, owczarek niemiecki, bernardyn, itp.), jest kardiomiopatia rozstrzeniowa. Jest to postępująca choroba mięśnia sercowego prowadzącą do zaburzenia jego budowy i czynności, a co za tym idzie skutkującą zazwyczaj osłabieniem czynności skurczowej oraz niewydolnością serca. W przypadku tego schorzenia włókna mięśnia sercowego ulegają nieodwracalnym zmianom dotyczącym ich elastyczności, kurczliwości, wielkości oraz kształtu, co doprowadza do zmniejszonego rzutu serca i poszerzenia oraz zwiotczenia jego komór. Tego typu problemy kardiologiczne u psów pojawiają się najczęściej pomiędzy 2 a 5 rokiem życia zwierzęcia, przy czym cechą charakterystyczną rozwoju choroby jest praktycznie bezobjawowy przebieg, w wyniku czego zwierzęta zazwyczaj trafiają do lekarza weterynarii w momencie gdy choroba jest już rozwinięta. W związku z tym w przebiegu choroby wyróżnia się dwa główne etapy:

  • etap bezobjawowy – kiedy to dochodzi do powiększenia serca, szczególnie lewej komory, ale brak widocznych objawów nie niepokoi właściciela,
  • etap jawny (kliniczny) – gdy pojawiają się objawy takie jak niewydolność wysiłkowa (szybkie męczenie się zwierzęcia), duszności, omdlenia i zaburzenia rytmu serca, utrata wagi, trudności z oddychaniem, powiększenie obrysu brzucha.

Rozpoznanie i leczenie

Ze względu na różny obraz choroby znajdującej się w fazie ukrytej i klinicznej oba te stadia choroby powinny być rozpatrywane oddzielnie i wymagają konsultacji z doświadczonym weterynarzem, takimi jak lekarze weterynarii z Veticor Przychodnia Weterynaryjna. Wynika to z faktu, że w celu postawienia właściwej diagnozy i rozpoczęcia leczenia należy w pierwszej kolejności wykonać badanie elektrokardiograficzne (EKG), badanie rentgenowskie klatki piersiowej psa oraz badanie echokardiograficzne. Sama terapia polega przede wszystkim na podawaniu zwierzęciu leków wspomagających pracę mięśnia sercowego, łagodzących objawy niewydolności krążenia, usuwających płyn z klatki piersiowej i jamy brzusznej oraz hamujących powstawanie, bardzo częstych przy kardiomiopatii, arytmii. Dodatkowo drugim, nie mniej ważnym, elementem terapii jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniego, umiarkowanego, ale regularnego ruchu oraz skomponowanie specjalistycznej diety leczniczej, która pomaga w osiągnięciu odpowiedniej wagi, bez czego leczenie nie będzie skuteczne.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa to niestety choroba nieuleczalna i nie ma możliwości całkowitego wyleczenia psa. Niemniej jednak szybkie zdiagnozowanie schorzenia oraz odpowiednie postępowanie i stosowanie leków potrafi złagodzić jej objawy oraz poprawić kondycję psa, przedłużając w ten sposób życie naszego pupila.

Opracowanie:

Veticor. Przychodnia Weterynaryjna

Kraków , Pszona 2 lok. 2a

Podziel się