Artykuł sponsorowany Czy strzyżenie kota jest konieczne? Kiedy warto to robić?

Czy strzyżenie kota jest konieczne? Kiedy warto to robić?

Strzyżenie psów nikogo już nie dziwi, stało się normą i niekiedy nawet koniecznością. Stąd też powstaje coraz więcej gabinetów pielęgnacji dla zwierząt, gdzie nasz pupil zostaje wykąpany, uczesany i ostrzyżony. Tematem sporów wciąż pozostaje jednak strzyżenie kotów. 

Czy kota trzeba strzyc?

Ogólnie uważa się, że strzyżenie kotów nie jest konieczne. W przypadku ras z długą sierścią potrzebne jest natomiast regularne czesanie i odpowiednia pielęgnacja. Wiele osób decyduje się jednak na skrócenie sierści swojego pupila z uwagi na względy praktyczne. Krótsze włosie jest dużo łatwiejsze w pielęgnacji – czesaniu oraz myciu, ponadto nie tworzą się wówczas kołtuny.

Strzyżenie kota jest niemalże wskazane w sytuacji, gdy usprawni to proces opieki nad zwierzęciem chorym lub starym. W tych przypadkach włosie staje się dużo bardziej podatne na kołtunienie się. Podobnie sprawa wygląda, gdy nasza kotka dopiero co wydała na świat małe kocięta – wówczas dobrym pomysłem jest ostrzyżenie włosów na brzuchu, by ułatwić jej karmienie młodych. Nie powinniśmy jednak decydować się na strzyżenie kota z powodu upałów – futro zapewnia mu naturalną ochroną przeciw szkodliwemu działaniu promieni słonecznych. 

Jak strzyc kota?

Nie trudno się domyślić, iż nie należy to do prostych zadań. Koty z reguły nie przepadają za tym zabiegiem, dlatego konieczne jest odpowiednie podejście, profesjonalny sprzęt – specjalna maszynka do kociego futra, niekiedy nawet leki uspokajające. Strzyżenie powinno więc odbywać się pod okiem osoby doświadczonej i wykwalifikowanej. Warto udać się w tym celu do Gabinetu Weterynaryjnego "Dr Hau", który posiada w swojej ofercie usługę strzyżenia psów i kotów. Korzystając z usług profesjonalistów, nie musimy obawiać się o nieprawidłowy przebieg zabiegu lub nieodpowiedni efekt końcowy.


Pierwsze strzyżenie – obserwuj reakcję kota. 

Koty to zwierzęta, które mogą wpaść w depresję. Do tego przyczynić może się właśnie strzyżenie, jeśli zwierzak nie zaakceptuje nowego wyglądu. Co świadczy o tym, że wizyta u fryzjera mogła nie być dobrym pomysłem? Kot okazuje swój dyskomfort, chowając się po kątach i zachowując w sposób nerwowy. Wiele zwierzaków jednak czuje się dobrze w krótszej sierści i nie wykazuje żadnych objawów nieakceptowania swojego wyglądu po strzyżeniu. Wówczas możemy śmiało poddawać naszego pupila takim zabiegom, jeśli wpłynie to pozytywnie na jego stan zdrowia i codzienny komfort, a nam ułatwi pielęgnowanie zwierzaka. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas