Artykuł sponsorowany Paszporty, mikrochipy i świadectwa zdrowia dla zwierząt

Paszporty, mikrochipy i świadectwa zdrowia dla zwierząt

Wyjazd za granicę ze zwierzęciem nie powinien stanowić problemu, pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy. Na obszarze Unii Europejskiej obowiązują różne przepisy i wymogi, z którymi warto się dobrze zapoznać. Niemniej jednak w każdym kraju obligatoryjne są paszporty, mikrochipy i świadectwa zdrowia.

Jak przygotować się na wyjazd za granicę ze zwierzęciem?

Na samym początku należy wszczepić mikrochip, czyli transponder, który jest jedynym sposobem na identyfikację zwierzęcia respektowanym przez wszystkie kraje UE. Chip to niewielki układ scalony, gdzie znajduje się 15-cyfrowy kod przypisany do konkretnego osobnika, który znajduje się w bazie zarejestrowanych zwierząt. Do odczytania kodu potrzebny jest specjalny czytnik, którym dysponują odpowiednie służby.

Po wszczepieniu mikrochipa można zawnioskować o paszport dla zwierząt, który mogą wydawać jedynie uprawnieni do tego lekarze weterynarii. Lista gabinetów dostępna jest na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. W Warszawie wystawianiem paszportów zajmuje się lecznica PROVET. Co ważne, paszport mogą otrzymać tylko zwierzęta z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie.

Jakie informacje znajdują się w paszporcie dla zwierząt?

W każdym dokumencie zawarta jest notatka o miejscu mikrochipa, kodzie numeryczny i dacie jego wszczepienia. Oprócz tego paszport zawiera informacje o rasie, wieku i płci oraz wszystkich znakach szczególnych zwierzęcia. Ponadto, w dokumencie muszą znaleźć się dane właściciela i jego podpis oraz dane kontaktowe lekarza, który wystawił paszport.

Dokument identyfikacyjny zawiera nie tylko potwierdzenie szczepienia przeciwko wściekliźnie, ale także datę pobrania próbki krwi do badań poziomu przeciwciał. Oprócz tego paszporty zwierząt w Warszawie określają stan zdrowia zwierzęcia wraz z adnotacją o wszystkich zastosowanych środkach zdrowotnych.

Świadectwa zdrowia dla zwierząt

Aby móc swobodnie poruszać się pomiędzy granicami państw, oprócz paszportu, szczepienia przeciwko wściekliźnie i mikrochipa, należy mieć ze sobą świadectwo zdrowia wystawione przez powiatowego lekarza weterynarii. Co ważne, świadectwo powinno być zgodne ze wzorem dla konkretnego gatunku zwierzęcia.

Należy pamiętać, że świadectwo zdrowia musi zostać sporządzone w jednym z języków urzędowych państwa, w którym będzie przeprowadzana graniczna kontrola weterynaryjna oraz kraju docelowego. Świadectwo zdrowia jest bowiem potwierdzeniem spełnienia warunków zdrowotnych dla zwierząt, jakie wymagane są na terenie UE.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas